Papež na Maltě odsoudil ruskou agresi, ocenil pohostinnost středomořského ostrova

 Papež na Maltě odsoudil ruskou agresi, ocenil pohostinnost středomořského ostrova
2. dubna 2022 Události Autor: Filip Breindl

Další odsouzení ruské agrese na Ukrajině zaznělo od papeže Františka poté, co zahájil dvoudenní návštěvu Malty. Ve svém proslovu k představitelům veřejného života a diplomatického sboru František prohlásil, že válku vyvolává potentát zaujatý zastaralými nacionalistickými zájmy, zatímco obyčejní lidé cítí potřebu tvořit společnou budoucnost. Cestou z Říma papež na novinářskou otázku připustil, že je možná jeho návštěva ukrajinského Kyjeva. 

"Z východu Evropy, ze země, kde vychází slunce, se teď rozšířily temné stíny války. Mysleli jsme si, že invaze do jiných zemí, divoké pouliční boje a atomové hrozby jsou ponurými vzpomínkami na vzdálenou minulost. Avšak ledové větry války, které přináší jen smrt, zkázu a nenávist, se mocně opřely do životů mnoha lidí a zasáhly nás všechny," řekl papež ve svém proslovu, v němž hostitelskou Maltu charakterizoval podle čtyř světových stran na větrné růžici, která se uprostřed Středomoří často mění. "Zase znovu nějaký potentát, bohužel v zajetí anachronických tvrzení týkajících se nacionalistických zájmů, vyvolává a podněcuje konflikty, zatímco obyčejní lidé cítí potřebu budovat budoucnost, která buď bude společná, nebo nebude vůbec," prohlásil František k současnému konfliktu vyvolaného Ruskem na Ukrajině. Zdůraznil, že pouze mír vytváří blahobyt, válka působí jen chudobu.

Další světové strany podle něj spojují Maltu s evropskou soudržností, západním myšlením s důrazy na svobodu a demokracii, ale i rizikem odpadávání od kořenů; jižní směr potom souvisí s "příchodem bratří a sester, kteří hledají naději," jak papež poznamenal v souvislosti s migrací. "Vaši předkové věnovali pohostinství apoštolu Pavlovi, když byl na cestě k Římu. Zacházeli s ním a jeho společníky vzácně lidsky," připomněl událost popsanou ve Skutcích apoštolů, která se stala mottem Františkovy návštěvy. "I já zažívám vřelé přijetí od Malťanů. To přijetí je poklad, který se v zemi předává z generace na generacemi," řekl papež s tím, že "Malta znamená bezpečný přístav". Vyjádřil pochopení pro obavy v souvislosti s rostoucím počtem uprchlíků ve Středozemí a poznamenal, že migrace je důsledkem minulých dluhů, válečných konfliktů, ale i zacházením s přírodou a urychlováním klimatických změn.

V podvečer papež navštíví mariánské poutní místo Ta Pinu na ostrově Gozo. Zítra se pomodlí v Rabatu na místě pobytu apoštola Pavla, bude sloužit mši ve Florianě a zavítá do uprchlického centra v prostorách bývalého letiště.