Papež: V soužení války se jako děti obracíme k matce

Papež: V soužení války se jako děti obracíme k matce
25. března 2022 Události Autor: Filip Breindl

Papež František o dnešní slavnosti Zvěstování Páně zasvětil Rusko a Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. 

Stalo se tak na závěr kající bohoslužby, při níž František opakovaně zmínil význam tohoto duchovního aktu: svěřit svou existenci v situaci válečného konfliktu Matce Boží, která svým rozhodnutím přijmout dítě Ježíše změnila dějiny světa.

"To není nějaká kouzelná formulka, je to duchovní akt, duchovní čin. Je to gesto naplnění jejího pečování o děti. V soužení této kruté a nesmyslné války, která ohrožuje svět, se jako děti obracíme k matce. Vrháme do ní, do jejího srdce náš strach, bolest. Odevzdáváme se jí, abychom byli vloženi do tohoto průzračného, neznečištěného srdce, kde se Bůh odráží jako v zrcadle," pronesl papež František při homilii. Mezi biskupy, kteří s ním koncelebrovali, byl i Vlastimil Kročil z Českých Budějovic, službu u oltáře obstarali bohoslovci z české koleje Nepomucenum v Římě.

Stovky lidí se k obřadu připojily na vatikánském náměstí, kde bylo možné sledovat přenos z baziliky. V kapli Trauttmansdorffského paláce v Praze se shromáždili zástupci diplomatického sboru, podobná setkání se z iniciativy Vatikánu konala i v dalších zemích. Papež v kázání vyšel z příběhu evangelia o Mariině setkání s archandělem Gabrielem. Zaměřil se na jeho slova "neboj se", která vztáhl na současnou dobu poznamenanou válkou na Ukrajině. "Cítíme se bezmocní. Potřebujeme slyšet ono neboj se! Nestačí nám k tomu jen lidské ujištění, je tu potřebná přítomnost Boží. Jistota Božského odpuštění, ta jediná jistota, maže zlo, tlumí zášť, vrací pokoj srdce. Vraťme se tedy k Bohu a jeho odpuštění!" apeloval papež František.