Papež nařídil apoštolskou vizitaci kolínské arcidiecéze

Papež nařídil apoštolskou vizitaci kolínské arcidiecéze
28. května 2021 Události Autor: Dominik Číž

Papež František nařídil apoštolskou vizitaci arcidiecéze Kolín nad Rýnem. Švédský kardinál Anders Arborelius a rotterdamský biskup Johannes van den Hende mají v největší německé diecézi vyšetřovat "složitou pastorační situaci", která nastala v souvislosti s případy sexuálního zneužívání duchovními.

"Papež František nařídil apoštolskou návštěvu arcidiecéze kolínské," uvedl ve svém prohlášení Nikola Eterović, apoštolský nuncius v Německu: "Vyslanci Svatého stolce vytvoří vyčerpávající obrázek složité situace na arcibiskupství a posoudí jakékoliv případné selhání kardinála Woelkiho a Stefana Hesseho, arcibiskupa hamburského."

Woelki podle ČTK čelil v poslední době silné kritice kvůli rozhodnutí nezveřejnit zprávu týkající se reakce církevních představitelů na informace o možném sexuálním obtěžování dětí v diecézi. Podle kritiků arcibiskup své rozhodnutí dostatečně neozřejmil a namísto toho zadal vypracování nové zprávy, kterou diecéze zveřejnila v březnu.

Tato zpráva odhaluje na 75 případů, v nichž vysoce postavení církevní představitelé, včetně biskupa Stefana Hesseho, zanedbali povinnost při vyšetřování, nahlašování nebo potrestání údajného sexuálního zneužívání. Toho se měli dopouštět jak zástupci kléru, tak i laičtí zaměstnanci církve. Církev se podle zprávy zároveň nedostatečně postarala o oběti těchto zločinů. Biskup Woelki podle zprávy nepochybil, později však řekl, že v kauze určité chyby učinil. Dal však jasně najevo, že kvůli tomu rezignovat nehodlá.

Ohlášenou vizitaci Woelki přivítal. "Jsem rád, že si chce papež utvořit vlastní obrázek našeho nezávislého vyšetřování a jeho následků," uvedl s tím, že papežovy vyslance v jejich práci podpoří.

Zdroje: ČTK, Kathpress

Ffoto: Pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony