Průzkum: Němečtí teenageři si církví váží, někteří je ale kritizují za konzervatismus

Průzkum: Němečtí teenageři si církví váží a chválí je, někteří jim ale nevěří kvůli případům zneužív
24. července 2020 Události Autor: Anna Janošková

Německá studie Sinus pro mládež, která každé čtyři roky zkoumá dobové a společenské názory mladých Němců ve věku 14-17 let, včera zveřejnila své výsledky. V očích respondentů jsou církve důvěryhodné a poskytují pomoc a ochranu. Naopak negativa vidí v některých konzervativních názorech a případech sexuálního zneužívání.

Německá federální agentura pro občanské vzdělávání a Pastorální služba mládeže ve spolupráci s Federací německé katolické mládeže a Německou nadací dětí a mládeže každé čtyři roky zveřejňuje dotazník, ve kterém mladí Němci mohou napsat své názory týkající se fungování společnosti a důvěryhodnosti v různé instituce.

Letošní výsledky ukázaly, že teenageři oceňují pomoc a ochranu, kterou církve poskytují nemocným a lidem v sociálně špatné situaci. Dále je chválí za sounáležitost, smysluplnost jejich konání, čestnost a poukazování na morální a lidské hodnoty. Některé jsou ale podle respondentů příliš konzervativní a jejich praktikování zastaralé. Informoval o tom server Kathpress. Jako další problém vidí mladiství v případech sexuálního zneužití, o kterých se v současné době mluví.

Kromě odpovědí týkajících se církví a víry odpovídali školáci i na otázku, jakých hodnot si v současné době váží a co považují za problémy společnosti. Jako nejdůležitější lidské hodnoty označili solidaritu, spravedlnost, demokracii a svobodu projevu. Naopak obavy viděli v rostoucí polarizaci společnosti, nenávisti a agresi.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony