Nenechme se zahltit informacemi, doporučuje Psychosociální intervenční tým

Nenechme se zahltit informacemi, doporučuje Psychosociální intervenční tým

Pracovníci Psychosociálního intervenčního týmu zaslali dopis českým médiím, ve kterém novináře vyzývají k reflexi toho, jak předávat informace o právě probíhající epidemii koronaviru. 

V textu upozorňují na to, že média z velké části ovlivňují to, jak lidé aktuální situaci vnímají. “Je důležité si uvědomit, že média konstruují realitu. Nikdy nepředávají jen informace a nevypovídají objektivně o nějaké skutečnosti. Tím, jaké informace novináři vyberou a jak je podají, vždy utvářejí obraz skutečnosti,” objasňuje jeden z autorů dopisu, evangelický kněz a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu Karel Šimr. 

Zároveň také upozorňuje, že média často komunikují ve zkratce, což je dobře vidět například v novinových titulcích. “Běžně dochází ke zjednodušení. V médiích je uvedena nějaká informace, třeba číslo. Už ale chybí kontext, jako to, kdo to číslo říká; proč ho říká; srovnání s dalšími čísly a podobně. Musíme si uvědomit, že vždy máme přemýšlet o tom, proč se právě v daný okamžik říká určitá věc; kdo ji říká a za jakým účelem ji říká,”” vysvětluje Karel Šimr a dodává: “Vždy je to o tom, co se nám média rozhodnou ukázat. Buďto se mohou rozhodnout, že zveřejní fotografii jednoho prázdného regálu, který lidé vykoupili nebo mohou ukázat, jak si lidé někde pomáhají. Obojí je pravda. Ale otázka je, co je v tu chvíli důležitější.

Psychosociální intervenční tým se také obrací na veřejnost s tím, aby se lidé nenechali zahltit informacemi z médií, které se na ně v současné době hrnou. Karel Šimr vysvětluje, jak přísunu informací z médií čelit: “Je to přirozený zákon poptávky a nabídky. Koronavirus je pochopitelně téma, které vzbuzuje zájem, takže zpráv na toto téma přibývá, i když už třeba nepřinášejí nic nového. Samozřejmě je důležité sledovat co se děje. Současně si ale dovolím tvrdit, že to není to nejdůležitější, co se děje v našem životě a ve světě. Měli bychom si uvědomit, že současná situace není nic jiného než to, co prožíváme každý den. Neustále totiž žijeme s rizikem, že onemocníme nebo že se nám stane nějaké neštěstí."

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony