Kardinálské kolegium se rozšíří

Kardinálské kolegium se rozšíří
30. května 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Papež František včera jmenoval 21 nových kardinálů. Jsou zástupci katolické církve z různých částí světa a odrážejí širokou škálu kultur a pastoračních činností.

Osm z nich pochází z Evropy, šest z Asie, čtyři ze střední a Latinské Ameriky, dva z
Afriky a jeden ze severní Ameriky. Tři zastávají vysoké posty v rámci římské kurie a dalších 13 slouží v diecézích po světě. Kardinálem se stanou třeba Jean-Marc Avelinearcibiskup metropolita z francouzského Marseilles; salesián Virgilio Do Carmo Da Silva, arcibiskup ve východotimorské metropoli Dilli, a teprve sedmačtyřicetiletý italský biskup Giorgio Marengo, který je apoštolským prefektem v mongolském hlavním městě Ulanbátaru.

Pět nových kardinálů je ale starších 80 let, nebudou se tedy moci zúčastnit případné volby papeže, takzvaného konkláve. Papež František dosud povýšil do kardinálského stavu celkem 27 mužů, kteří jsou z důvodu věku z konkláve vyloučeni. Benedikt XVI. jich udělil 16 a Jan Pavel II. 20, respektive 21, počítáme-li zveřejnění Ignáce Kung Pin-Mei v roce 1991 ve věku 90 let, jenž byl ale kardinálem jmenován in pectore (v tajnosti) při konzistoři v roce 1979. 

Kardinálské kolegium dnes tvoří 208 kardinálů, z nichž 117 je volitelů. Kompletní kardinálský sbor se bude po konzistoři na konci srpna dva dny zamýšlet nad novou apoštolskou konstitucí Praedicate evangelium o římské kurii a její službě církvi a světu. Český kardinál Dominik Duka 80 let dosáhne 26. dubna příštího roku.

zdroj: Vatican News, ACI stampa