Kardinál Parolin: Do Kyjeva pojede šéf diplomacie, papež by se s Kirillem mohl setkat v Bejrútu

Kardinál Parolin: Do Kyjeva pojede šéf diplomacie, papež by se s Kirillem mohl setkat v Bejrútu
8. dubna 2022 Události Autor: Filip Breindl

Setkání papeže Františka s moskevským pravoslavným patriarchou Kirillem I. se může uskutečnit v Libanonu, řekl italskému listu La Stampa kardinál Pietro Parolin, vedoucí vatikánského státního sekretariátu.

Blízký východ jako místo schůzky zmínil i papež při nedělním návratu z návštěvy Malty.

Dosud jediné setkání obou křesťanských představitelů se uskutečnilo v roce 2016 v kubánské Havaně. V současnosti se výrazně liší Františkovy a Kirillovy postoje k ruské agresi na Ukrajině. Zatímco římský biskup odsuzuje napadení suverénní země a masakr civilistů, patriarcha povzbuzuje ruské vojáky k službě vlasti. Podle kardinála Parolina se na přípravě setkání "stále pracuje, nic nebylo rozhodnuto." Vatikán dosud oficiálně nepotvrdil informaci libanonské prezidentské kanceláře, která s odkazem na zprávu apoštolské nunciatury v Bejrútu informovala o Františkově červnové cestě do blízkovýchodní země zasažené politickou i ekonomickou krizí.

Pokud jde o možnou papežovu návštěvu Kyjeva, o níž stojí ukrajinští představitelé, kardinál Parolin uvedl, že z hlediska bezpečnostních záruk ji lze provést, Vatikán ale především řeší, "jaké důsledky to může mít, nakolik to skutečně může iniciovat nebo přispět ke konci války. Právě na toto hodnocení stále myslíme,“ prohlásil vatikánský státní sekretář. V úvahu je podle něj třeba vzít i "choulostivé" vztahy katolické a ruské pravoslavné církve. Dodal, že brzy má do Kyjeva vycestovat šéf vatikánské diplomacie, arcibiskup Paul Richard Gallagher.

NyníHudební siesta
Skladba: Poem pro housle a orchestr op.25 - Poem; Autor: Chausson Ernest; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Nováková Jitka - housle; Soubor: Pražský symfonický orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Jak se vám líbí