ČBK se připojuje ke sbírce na obnovu katedrály Notre-Dame

ČBK se připojuje ke sbírce na obnovu katedrály Notre-Dame
16. dubna 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Čím dál více institucí nabízí pomoc při znovuvybudování gotické perly Paříže.  Dnes vyhlásila sbírku kromě vlády a jiných zemí také Česká biskupská konference. Podle generálního sekretáře P. Stanislava Přibyla výtěžek poputuje místní církvi. Ta se společně s představiteli státu zasazuje o záchranu katedrály, kterou včera večer zachvátil požár.

Církev v České republice soucítí s pařížskou arcidiecézí a chce vyjádřit svoji podporu nejen modlitbou, ale i finanční pomocí,“ říká Stanislav Přibyl. Na svém twitterovém účtu vyjádřil lítost také papež František a vyzval nás, abychom se dnes spojili v modlitbě s obyvateli Francie. Svatý Otec také zaslal dopis pařížské arcidiecézi, ve kterém ho ujišťuje o své duchovní blízkosti: „Po požáru, který zdevastoval značnou část katedrály Notre-Dam, se připojuji k vašemu smutku, stejně jako ke smutku věřících vaší diecéze, obyvatel Paříže a všech Francouzů. V těchto Svatých Dnech, kdy si připomínáme utrpení Ježíše, jeho smrt a jeho vzkříšení, vás ubezpečuji o své duchovní blízkosti a modlitbě,“ píše v dopise adresovanému arcibiskupovi S.E. Mons. Michelu Aupetitovi a text ukončuje úvahou nad dopady požáru. „Tato katastrofa těžce poškodila historickou budovu. Ale jsem si vědom, že také poškodila národní symbol milovaný Pařížany i Francouzi bez ohledu na jejich vyznání. Notre-Dame je architektonický klenot kolektivní paměti, místo setkání, mnoha důležitých událostí, svědectví víry a modlitby katolíků v lůnu města.“

Pomoc při znovuvybudování katedrály oznámila také česká vláda, podle ministra kultury Antonína Staňka může Česká republika pro obnovu chrámu nabídnout pomoc odborníků a restaurátorů, přičemž premiér Andrej Babiš nevyloučil finanční pomoc státu. Petřínská rozhledna se dnes rozzáří barvami francouzské trikolory na znamení soudržnosti. K dárcům se přidala i německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin nebo hlava Spojených států Donald Trump a další země. Od francouzských podnikatelů se na renovaci notredamské katedrály sešlo více než 600 milionů Eur. Finanční dary se začaly shromažďovat už během dnešní noci, kdy byl symbol Paříže ještě v plamenech. Tamní organizace už spustily mezinárodní sbírky a kampaně. Po požáru je podle dosavadních zpráv v budově stále mnoho nestabilních míst, shořel dřevěný krov a celý vnitřek je kromě zlatého kříže zčernalý. Čtyřem stovkám hasičů se podařilo zachránit obvodové zdi, hlavní věže katedrály i cenné relikvie, jako je například Kristova trnová koruna.

K 17.5.2019 bylo změněno číslo účtu této veřejné sbírky na 1387680243/2700. Veškeré dary zaslané dle původních údajů budou na tento nový účet převedeny.

Dary jsou odečitatelné od základu daně z příjmu a dárcům bude vystaveno potvrzení (ekonomicke@cirkev.cz).

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony