Obnovu Notre-Dame bude řídit francouzský generál

Obnovu Notre-Dame bude řídit francouzský generál
18. dubna 2019 Události Autor: Filip Breindl

Francouzská vláda pověřila koordinací obnovy pařížské katedrály Notre-Dame bývalého armádního, 70letého generála Jeana-Louise Georgelina, mimo jiné blízkého spolupracovníka exprezidenta Jacquese Chiraca.

Podle premiéra Edouarda Philippa se také plánuje mezinárodní architektonická soutěž na dostavbu chrámových částí zničených pondělním požárem. Dárcům, kteří na obnovu Notre-Dame přispějí, předseda vlády přislíbil daňové výhody. Francouzský prezident Emmanuel Macron sdělil, že do Paříže přijede papež František, který také hodlá pomoci s obnovou chrámu. K upřesnění termínu papežovy návštěvy dojde později. Macron s Františkem o důsledcích požáru katedrály hovořil telefonicky.

I český stát a církev nabídly finanční i odbornou pomoc při obnově gotického chrámu. K projevům smutku a solidarity se připojili také zvoníci pražské katedrály svatých Víta, Václava a Vojtěcha. "Pravidelně zvoníme v neděli a potom na mimořádné události, kdy je potřeba vzbudit pozornost nebo si symbolicky připomenout, že se něco stalo či děje," vysvětlil hlavní chrámový zvoník Tomáš Stařecký. Svatovítské zvony se rozezněly přesně 48 hodin po začátku pařížského pondělního požáru. "Naposledy jsme takto mimořádně zvonili v době, kdy se na své poslední cestě do katedrály nacházely ostatky kardinála Berana loni v dubnu," dodal Stařecký.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony