Zkáza pařížské katedrály - Notre-Dame zachvátily plameny

Zkáza pařížské katedrály - Notre Dame zachvátily plameny
16. dubna 2019 Události Autor: Filip Breindl

"Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme," prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na požár gotického chrámu. Podle velitele pařížských hasičů konstrukce zůstane uchráněna od celkové zkázy. Svatý stolec v reakci na neštěstí vyjádřil šok a hluboký zármutek a obyvatelům Paříže a všem francouzským katolíkům blízkost. Ujistil o modlitbách za hasiče a všechny, kteří se snaží dramatické situaci čelit.

Přesná příčina požáru zatím není známá. Ve chvíli, kdy se zřítil krov, střecha i štíhlá věžička Notre-Dame, vybídl pařížský arcibiskup Michel Aupetit prostřednictvím sociální sítě Twitter k modlitbám a na jeho podnět se ve městě rozezněly kostelní zvony. Svůj půlnoční vzkaz pak francouzský primas uzavřel slovy: „Zůstaňme spolu více než kdy jindy, v naději.“

Historička umění Michaela Ottová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v rozhovoru pro Deník N připomněla, že se jedná o klíčovou stavbu, jednu ze tří nejvýznamnějších katedrál stavěných v období klasické gotiky. „Každý, kdo tam byl, musí přiznat, že je to jeden z nejpůsobivějších objektů z toho, co si představujeme pod gotickou architekturou, která zpřítomňuje představu středověkého nebeského Jeruzaléma. Myslím, že to právě tyto katedrály stále zpřítomňují i v 21. století,“ dodala znalkyně.

S němým smutkem v srdci sledoval, dle svých slov publikovaných na Facebooku, zkázu pařížské katedrály Notre-Dame i kardinál Dominik Duka: „Jedná se o jednu z největších evropských kulturních ztrát od zničení starobylého benediktinského opatství v Monte Cassino. Středověké katedrály, mezi něž patří i pařížská Notre-Dame, vyrůstají v symbióze s univerzitními katedrami a formují společnost, kterou charakterizují dvě slova: víra a čest," napsal pražský arcibiskup.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony