Biskup Vokál vyzývá k pokání za hříchy zneužívání

Biskup Vokál vyzývá k pokání za hříchy zneužívání
4. dubna 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

Královéhradecký biskup Jan Vokál zveřejnil výzvu na týdenní pokání za hříchy proti nezletilým a zranitelným. Učinil tak pod ochranou svatého Františka Marta, jednoho z fatimských dětí, a na připomínku dnešního stého výročí světcovy smrti.

Ve výzvě oslovuje všechny kněze a věřící z diecéze, aby od 5. neděle postní do následující Květné neděle na tento úmysl pořádali smírčí adorace, modlitby Růžence, postili se a prosili o smíření a odpuštění. Chce tak navázat na proběhlý summit o ochraně nezletilých.

Dnešek si biskup zvolil na připomínku sta let, které uplynuly od smrti svatého Františka Marta. „Při té příležitosti panu biskupu Janu Vokálovi přišlo vhodné vyhlásit týden pokání za hříchy proti nezletilým a zranitelným. Svatý František byl malý chlapec, který hodně času strávil u svatostánku v rodném Aljustrelu a říkal, že je u skrytého Ježíše,“ řekl Proglasu generální vikář královehradecké diecéze P. Jan Paseka. Kněží a všichni ostatní by podle Paseky měli hledat cestu, jak trápení okolo sexuálního zneužívání v církvi odevzdat Pánu duchovně a jak poprosit o nápravu a odpuštění.

Biskup prosí, aby v každé farnosti vznikl plán, jak tento týden pokání prožít. Chce tak navázat na proběhlý summit o ochraně nezletilých. „Postní doba je obdobím pokání, rozšiřme je tedy společně i o duchovní oběť za viny, kterým Církev nedokázala čelit nebo jim zabránit,“ píše Vokál.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta G dur, opus 9 věnovaná princezně oranžské - Andante Dolce; Autor: Leclair Jean-Martie; Sóla: Semerádová Jana - flétna, Traxler Erich - cembalo
02:00Z archivu vzdělávacích...
02:21Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony