Sexuální zneužívání zarmucuje církev

Sexuální zneužívání zarmucuje církev
22. března 2019 Události

Televize Seznam zveřejnila reportáž o zneužívání ze strany kněze českobudějovické diecéze. Případ se podle ní řeší více než deset let. Biskup Vlastimil Kročil podotkl, že biskupství sice obdrželo na dotyčného duchovního několik stížností, nikdy ale nenaznačovaly sexuální trestní čin.

Kardinál Dominik Duka v prohlášení k reportáži píše:My, biskupové České republiky  vyjadřujeme lítost a otřesení nad případy sexuálního zneužívání, které se vyskytují  u nás i ve světě. I jeden případ pohlavního zneužívání je až příliš. Jsme si vědomi toho, že procesně jsou vyšetřování a soudy neúměrně dlouhé jak v církevním, tak i ve státním prostředí a je třeba pracovat na podstatné změně.V prohlášení se také ocenil práci redaktorů Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, kteří poukázali na neúměrně dlouhé prošetřování selhání kněze. Duka dodal, že katolická církev zřizuje kontaktní místo pro případné oběti sexuálního zneužívání v církevním prostředí, které bude úzce spolupracovat s policií.

 „Nejprve prosím všechny oběti, kterým tento kněz mé diecéze ublížil, aby mně a Církvi odpustily,“ sdělil českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. Vyzval, aby se přímo jemu ohlásily další možné oběti. Na webu budějovické diecéze zveřejnil časový průběh celé kauzy.

 „Rád bych vyjádřil velké zahanbení nad činy pachatelů a lítost vůči těm, kterým bylo ublíženo některými duchovními v Katolické církvi v ČR,“ napsal biskup Tomáš Holub v reakci na reportáž, která ho vícekrát zmiňuje.Proto jsem přijal pozvání k účasti v pondělním pořadu Výzva na TV Seznam, ve které předložím i svou korespondenci coby generálního sekretáře ČBK v této kauze,“ sdělil své další kroky biskup Holub.