Kardinál Duka odvolal ze služby kněze podezřelého ze spáchání sexuálního zneužívání

1. dubna 2019 Události Autor: Jana Lokajová

Odvolat ze služby kněze podezřelého ze spáchání deliktu sexuálního zneužívání doporučilo tuto sobotu Kolegium k šetření důvodnosti nařčení vzneseného vůči duchovnímu nebo pracovníkovi církevní instituce. O okamžitém odvolání rozhodl pražský arcibiskup Dominik Duka na základě výpovědi Jiřího Kylara, jedné z obětí dotyčného kněze, jehož jméno nebylo zveřejněno.

O své zkušenosti se zneužívám v období dospívání svědčil Jiří Kylar tento čtvrtek generálnímu vikáři Arcibiskupství pražského, biskupu Zdenku Wasserbauerovi. Jiří Kylar o svých zkušenostech v nedávné době opakovaně hovořil také v médiích. Reakci biskupa Wasserbauera včera zveřejnil portál církev.cz a citujeme ji v plném znění:

„Výpověď  pana Kylara námi všemi v Kolegiu nesmírně pohnula. Vzhledem k tomu, co musel prožít, má můj obrovský respekt, vážím si ho za to, jak se s tím dokázal vypořádat. Cítím velkou odpovědnost udělat maximum nejen pro něj, v tom nejzákladnějším lidském rozměru, ale i zasadit se o to, aby Kontaktní centrum pro oběti začalo fungovat co nejdříve a abychom v církvi dál intenzivně pracovali na opatřeních, která povedou k účinné prevenci.“

Kolegium pro vyšetřování důvodnosti nařčení vzniklo na počátku letošního roku podle společné směrnice České biskupské konference a Konference vyšších řeholních představených v České republice.