Arcibiskupství podle oběti zneužívání připustilo únik důvěrných informací

Arcibiskupství podle oběti zneužívání připustilo únik důvěrných informací
4. dubna 2019 Události Autor: Filip Breindl

Proti tomu, že z pražského arcibiskupství unikly kontaktní údaje na aktéry kauzy zneužívání, se ohradil Jiří Kylar, na základě jehož výpovědi arcibiskupství odvolalo z duchovní služby pachatele činu. "Nejen z vlastní zkušenosti vím, že mluvit o zneužívání znamená znovu otevírat staré rány. Je to velmi bolestné a člověk se k tomu odhodlá jen tehdy, když má zaručenou úplnou diskrétnost," uvedl Kylar. 

"Musím říci, že po oznámení mého případu jednal biskup Zdenek Wasserbauer neprodleně, svolal komisi, která se chovala profesionálně. Bylo tam několik věcí, které bylo třeba doladit, protože jsem byl první. Co ale následovalo potom, to byl jeden lapsus za druhým, který mě velmi poškozoval," řekl dále. Podle něj nebudí důvěru dalších případných obětí, když nemají záruku neveřejného jednání, a uvedený postup zasahuje i do práv kněze, jenž zatím nebyl ve věci odsouzen – arcibiskupství ohlásilo, že na něj podalo trestní oznámení.

"Jméno kněze který se měl tak vážně provinit na Jiřím Kylarovi, mi sdělil na můj telefonický dotaz on sám," napsal na sociálních sítích kněz Romuald Rob, jenž se nedávno stal mediálním poradcem Odboru vnějších vztahů Arcibiskupství pražského. Dále uvádí, že sdělil jméno podezřelého kněze redaktorce Deníku N Renatě Kalenské, ale s podmínkou, aby pro jeho zveřejnění získala Kylarův souhlas. "Z mé strany to byla určitá důvěřivost vůči novinářce a netušil jsem, že toto sdělení osoby k osobě bude takto medializováno. Určitě bude třeba komunikaci koordinovat," řekl Proglasu P. Rob a dodal: "Domnívám se na druhou stranu, že je dobré, aby k výpovědi obětí zneužívání byla i výpověď podezřelého, aby veřejnost viděla, jak se věci mají z obou stran."

Jiří Kylar uvedl, že záležitost v jeho očích vyvolala pochybnosti o věrohodnosti církevní snahy řešit jednotlivé případy zneužívání s primární ochranou oběti. "Jsem zastáncem toho, aby do těchto věcí hovořili lidé, kteří mají co do činění s léčením traumat, psychoterapeutům. Měli bychom si vzít příklad ze zahraničí, kde jsou o osm, deset let napřed," řekl Proglasu Kylar. "Cítím velkou odpovědnost udělat maximum nejen pro něj, v tom nejzákladnějším lidském rozměru, ale i zasadit se o to, aby Kontaktní centrum pro oběti začalo fungovat co nejdříve a abychom v církvi dál intenzivně pracovali na opatřeních, která povedou k účinné prevenci,“ prohlásil k jeho případu už dříve biskup Zdenek Wasserbauer.