Biskup Malý: Sněmovna o zdanění rozhodla pokrytecky

Biskup Malý: Sněmovna o zdanění rozhodla pokrytecky
28. ledna 2019 Události

„Schválení zákona o zdanění tzv. “církevních restitucí” Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 23. ledna 2019 nám znovu důrazně připomíná, že cesta, po níž se společnost od pádu totality před třiceti lety ubírá, není jednoduchá ani přímočará,“ napsal ve svých dopisech předsedům obou parlamentních komor Radku Vondráčkovi a Jaroslavu Kuberovi biskup a předseda rady Iustitia et pax při České biskupské konferenci Václav Malý.

Biskup podotkl, že míru souladu novely se zákonem přezkoumá Ústavní soud. Zmínil také, že se nejedná o problém pouze právní, ale i lidský: „Pokud jde o způsob přijetí zmíněného zákona, považujeme jej z hlediska budoucnosti české společnosti za ještě nešťastnější než vlastní obsah. Zatímco naplněním litery zákona by byly postiženy především samotné církve a ti, jimž církve na poli své působnosti nebudou moci tolik posloužit, proces vzniku zákona má relevanci celospolečenskou. Demonstruje sílící bezskrupulóznost, aroganci a pokrytectví v české politice.“ Zdůrazňuje ve svém dopise předseda Rady Iustitia et Pax. Václav Malý.

Je smutným paradoxem, že Poslanecká sněmovna schválila zákon o zdanění tzv. “církevních restitucí” pouze čtyři dny poté, kdy si český národ mnoha způsoby připomněl půlstoletí, které uplynulo od smrti Jana Palacha,“ odkázal biskup na nedávné vzpomínkové akce.

Poslanecká sněmovna schválila minulý týden komunistický návrh zákona na zdanění finančních náhrad církevních restitucí. Svou ruku pro tento zákon zvedli poslanci za ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Novelu bude projednávat Senát.  

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony