Kardinál Duka: Zdanění restitučních náhrad narušuje právní jistotu v zemi

Kardinál Duka: Zdanění restitučních náhrad narušuje právní jistotu v zemi
24. ledna 2019 Události Autor: Filip Breindl

Kardinál Dominik Duka ve svém prohlášení poděkoval poslancům, kteří hlasovali proti přijetí komunistického návrhu, aby finanční náhrady vyplácené církvím v restitučním procesu podléhaly zdanění. Předloha byla schválena hlasy zákonodárců za ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Nyní ji posoudí Senát a předpokládá se, že spor o zdanění skončí u Ústavního soudu.

Podle pražského arcibiskupa norma narušuje ústavnost a právní jistotu v České republice - kritici zdanění poukazují na smlouvy uzavřené mezi státem a církvemi, které se řídí stavem legislativy z roku 2013. Kardinál se také ohradil proti obrazu o katolické církvi, který se podle něj snaží budovat KSČM - její předseda Vojtěch Filip prohlásil, že církev se podle něj "vždycky  postavila proti českému národu. Ať to bylo v době pobělohorské, při vyhnání Jana Ámose Komenského či za první i druhé světové války." Kardinál Duka v textu, v němž se obrací na předkladatele zákona, reaguje: "Církev netvoří nenažraní preláti, ale jsou to občané této země, kteří v době nacismu i komunismu pracovali, snášeli perzekuci, které jste připravili o jejich domovy, o jejich statky, o jejich majetek," napsal pražský arcibiskup. Podle něj komunisté neprokázali údajnou přemrštěnost restitučních náhrad. "Církvím byl majetek konfiskován vaší stranou po nástupu vaší vlády a zůstává pravdou, že jste nás, zmíněné subjekty, s bičem v ruce finančně udržovali v živoření," uvedl Duka.

Rozhodnutí sněmovny glosoval na Twitteru plzeňský biskup Tomáš Holub: "Ježíš Kristus vstal z mrtvých! Vše ostatní je sekundární včetně již tolikrát se v historii opakujících konfiskací."

NyníHudební siesta
Skladba: Jubilate - Pro Pánovo milosrdenství; Autor: Händel Georg Friedrich; Dirigent: Preston Simon; Sóla: Kirkby Emma, Nelson Judite, Brett Charles, Elliot Paul, Covey Rogers,Thomas David - zpěv; Soubor: Sbor katedrály v Oxfordu, The academy of ancient music
12:56Střípek poezie
13:00Hudební siesta - 2. část
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:30Třikrát z Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony