Novelu o zdanění církevních restitucí schválila Sněmovna

Novelu o zdanění církevních restitucí schválila Sněmovna
23. ledna 2019 Události Autor: Hana Strašáková

"K dnešnímu hlasování ve Sněmovně chci říci jediné: zvítězil populismus nad zdravým rozumem a právním státem!," reagoval na dnešní schálení novely o zdanění církevních restitucí generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Peněžité náhrady, které církve dostávají od státu za majetek zabavený za komunistického režimu a později nevydaný v restitucích, zřejmě budou podléhat zdanění. Předpokládá to novela poslanců KSČM, kterou dnes schválila Sněmovna. Pravice neprosadila návrh TOP 09 na zamítnutí sporné předlohy, která nyní poputuje k posouzení do Senátu. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Kritici tvrdí, že zdanění náhrad je protiústavní i s ohledem na smlouvy, které v minulosti uzavřel stát s církvemi v souvislosti s majetkovým vypořádáním. Mluví o porušování právní jistoty i o krádeži.

"Komunisté i přes relativní neúspěch v parlamentních volbách hrají v české společnosti jednu z klíčových rolí," komentoval historik Jaroslav Šebek.

Katolická církev opakovaně říká, že církevní restituce v současné podobě nejsou nadhodnocené a jsou výhodné pro stát i obyvatele republiky. Součástí zákona o majetkovém vyrovnání je i odluka církví od státu. "Myslíme si, že v tomto sporu nejde jen o zdanění restitucí, ale týká se to i celkového narovnání křivd, který komunistický režim způsobil vůči církvím a náboženským společnostem. Takže křivda není narovnána. Můžeme pak hovořit o další konfiskaci, pokud zákon dál projde v Senátu a následně ve Sněmovně," řekla Proglasu Monika Klimentová z tiskového střediska ČBK. Historik Šebek dnes také řekl, že pokud by církve mohly řádně hospodařit se svým majetkem, byl by výnos do státní pokladny vyšší, než bude ze zamýšleného zdanění. "Řada původně církevních památek a staveb pak ve vlastnictví státu zchátrala, je to od komunistů farizejské. Rétorika komunistů se ani po 70 letech nezměnila. Demokratické strany včetně hnutí ANO by neměly naskakovat na komunistickou propagandu," pokračuje Šebek.

Zákon o církevních restitucích z roku 2012 počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Takzvané církevní zákony, jimiž komunistický režim zavedl kontrolu nad životem církví a náboženských společností v Československu, byly přijaty v roce 1949.

NyníHudební siesta - 2. část
Skladba: Te Deum 1781 - Te gloriosus; Autor: Richter František Xaver; Dirigent: Válek Roman; Sóla: Böhmová Markéta - soprán, Březina Jaroslav - tenor
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:30Třikrát z Proglasu
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:10Modlitba Korunky k Božímu...

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony