Poznámka: Přicházejí i dobré zprávy, jen je vidět

Poznámka: Přicházejí i dobré zprávy, jen je vidět

Po dvou týdnech mimořádných protiepidemických opatření je zřejmé, že za své vzaly iluze o krátkém a vcelku bezbolestném trvání toho všeho. 

Času bude potřeba mnohem více a ekonomické škody vzrostou na obtížně představitelnou úroveň; dosavadní počet zemřelých bortí obraz o takové trošku jiné chřipce. A do toho vážně nemocný kněz v Itálii věnuje mladšímu pacientovi vlastní plicní ventilátor a sám brzy na to zemře.

Kde jsou ty dobré zprávy? mohl by se tady ptát čtenář titulku. Právě zde - ano, situace je velmi vážná a v jednotlivých osudech tragická, ale stále doprovázená obrovskou lidskostí. Nemusí to vždycky mít tak extrémní podobu sebeoběti, všude kolem jsou její další projevy, mnohdy velmi vynalézavé, jak se ukázalo při samozásobitelství rouškami. Právě lidskost představuje v této fázi konfliktu s koronavirem zásadní výhodu, která umožní projít tímto obdobím, nevyhnutelně provázeném ztrátami na životech, než promluví zbraně vyvinuté vědci, což nějakou dobu potrvá.

U dalších dobrých zpráv záleží na úhlu pohledu - co někteří představitelé státu hodnotí jako velkorysý akt čínského přátelství k nám, je pro další komentátory spíše cynickým politikařením Pekingu na pozadí velké lidské tragédie. Dobrou zprávu lze spatřovat v tom, že každý může vidět, jak si Čína partnerství představuje - beze stopy nějaké rovnocennosti, nezištnosti, natož snad ohledu. A každý si může své pomyslet o našich politicích, kteří těmto praktikám nadbíhají.

O jednom z nich asi nějakou dobu neuslyšíme, pokud dodrží svá slova z posledního veřejného projevu, kde se těšil na shledanou v lepších časech. Na ně si asi chvíli počkáme a pokud vezmeme, jaký mix urážek a hanobení určitých skupin lidí naposledy Miloš Zeman přednesl v poselství národu na soukromé televizní stanici, bude asi dobrou zprávou, pokud budeme dalších podobných projevů nějakou dobu ušetřeni. Také premiér Andrej Babiš upustil od podivných spontánních monologů při vládních tiskových konferencí a disciplinovaně přečetl, co mu napsali jeho mediální poradci (kteří nad těmi monology museli lomit rukama). Text na nezbytné minimum omezil projevy samochvály a sebelítosti a dokonce mluvil kladně o médiích. Ano, udělal to zjevně kvůli svému obrazu na veřejnosti a nikde není psáno, že po líbivých slovech nastoupí potřebné činy, ale i tohle je nevídaný pokrok. 

Není to málo na dobrou zprávu? Za běžných okolností asi ano, ale v našich mimořádných časech vidíme, že tlak veřejnosti dosáhne vysoko a neplatí, že Babišovi všechno projde. Je to cenný poznatek zvláště proto, že přichází od veřejnosti, která v sobě vesměs v těchto dnech probouzí to lepší a vynalézavě rozvíjí strategii lidskosti, jež se nám ještě bude dost hodit.

Filip Breindl

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony