Kurýr, švadlena, pečovatel nebo dispečer. Iniciativa nabízí, jak pomoci lidem ohroženým koronavirem

Kurýr, švadlena, pečovatel nebo dispečer. Iniciativa nabízí, jak pomoci lidem ohroženým koronavirem
17. března 2020 Události Autor: Hana Kašpárková

Vyhledávat potřebné, zajistit jim doručení potravin a léků, šít roušky nebo koordinovat dobrovolníky nabízí iniciativa www.sousedskapomoc.cz. Ta vznikla na pomoc lidem ohroženým koronavirovou infekcí a v této chvíli už funguje ve více než šesti stovkách českých měst a obcí s výjimkou Prahy, kde už jsou podobné služby pokryty.

Především starší a nemocní lidé by v době pandemie neměli vůbec vycházet z domu. Na pomoci jim mohou být v této situaci dobrovolníci, registrovaní v databázi Sousedské pomoci. Vybrat si přitom mohou, do jaké služby se zapojí. „Nejjednodušší je stát se kurýrem, pokud mají automobil. Pokud ne, počítáme i s lidmi, kteří budou doručovat na kole nebo pěšky. Další možnost je stát se takzvaným pečovatelem, který má na starosti ve svém okolí vyhledat lidi, kteří potřebují pomoc a zadal je do systému. Další pozice je dispečer, který ve svém okolí vidí dostupné kurýry a může jim přehazovat objednávky. A včera jsme ještě narychlo přidali poslední možnost, a to jsou švadlenky, které šijí roušky, a přes náš systém mohou zadat, že mají připraveno třeba 30 kusů k odběru, a my je následně odvezeme tam, kam je potřeba – primárně nemocnice a lékařská zařízení,“ popsal Proglasu autor projektu Lukáš Huňka. Lidé potřebující pomoc tak mají jediný úkol: zavolat na příslušné telefonní číslo a sdělit operátorovi na druhé straně, s čím potřebují pomoci. Operátoři je poté zapíší do systému a propojí s dobrovolníkem z jejich okolí.

Sousedská pomoc funguje po celé republice s výjimkou Prahy, kde už podobné projekty existují, za všechny můžeme zmínit například službu organizace Život90. K úterku bylo v databázi na čtyři tisíce dobrovolníků a přes šest stovek měst a obcí.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony