Poznámka: Jak zlí poslanci obrátili parlament proti velkému zaměstnavateli

Poznámka: Jak zlí poslanci obrátili parlament proti velkému zaměstnavateli
22. června 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Není to právně závazné, říkají jedni. Ukazuje to na závažný problém předsedy vlády a bude to mít následky pro celou republiku, namítají druzí. Tento směr debaty o rezoluci europoslanců o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše se dal očekávat, možným překvapením je zatím poměrně tichý průběh s mlčením řady významných politických aktérů.

Například předseda koaliční sociální demokracie Jan Hamáček pravil, že se zase tolik nestalo: "Že to samozřejmě nějakým způsobem formuje image České republiky v zahraničí, je pravda, na druhou stranu ta situace není nová,“ uvedl místopředseda vlády. Ta jako celek na iniciativu europoslanců nereagovala, nakolik je známo (takovou perličkou z vládních webových stránek je rubrika "Na pravou míru" s posledním záznamem z dubna 2018, tedy z časů minulého Babišova kabinetu vládnoucího bez důvěry poslanecké sněmovny). Kdo by čekal, že se za svého šéfa postaví špičky hnutí ANO, nenajde žádnou masivní obhajobu, a to ani ze strany europoslanců zvolených za ANO (mimochodem dovedli byste alespoň tři vyjmenovat?). Kromě samotného Babiše tak v jeho prospěch nejsilněji vystoupili předseda komunistů Vojtěch Filip (rezoluce je podle něj "politický výkřik"), šéf SPD Tomio Okamura (o činnosti českých občanů v ČR nemůže rozhodovat Brusel) a shodou okolností i společnost Agrofert, kterou mrzí, že se "poslanci Evropského parlamentu nechali zneužít a zatáhnout k útoku na jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice."

Člověk by si skoro řekl, zda se celá záležitost opravdu nepřeceňuje a opozice ji nenafukuje k svému prospěchu. Tomu ovšem - vedle zmiňovaného prohlášení Agrofertu, které se lehce nese v duchu pomnichovského traumatu - nenahrává ani reakce samotného Babiše. Hovoří v ní o skupině českých europoslanců,  "kteří dělají vše jen pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili," uvedl premiér s podotknutím "jak každý ví." Nechme stranou, zda to opravdu všichni vědí, a zkusme do důsledků dovést předchozí tvrzení: Zdá se, že záškodničtí europoslanci jsou mimořádně schopní, když zvládli pro svůj záměr získat pět stovek svých zahraničních kolegů napříč frakcemi; tito nečeští poslanci se pak projevili znepokojivě nepevně, pokud se nechali zatáhnout do takové hry, když se to týká jednoho z největších zaměstnavatelů, jak podotkl Agrofert. To by byla vážná věc daleko nad rámec politického výkřiku.

Nebo je to všechno trochu jinak a výroky "o nic nejde" a "poslanci poškozující ČR" - nemluvě o posledním premiérově vystoupení na sociálních sítích, kde zpod kapuce hlásal jakýsi astrální program - mají jen odvést pozornost od podstaty celé záležitosti, kterou je Babišovo rozkročení mezi politiku a byznys. "Čekají nás zajímavé časy," zaznělo po horoskopu od předsedy vlády. Zjevně to nemyslel v souvislosti s dotačními záležitostmi, ale i o nich nejspíš ještě uslyšíme. Jak každý ví.

Filip Breindl

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony