Poznámka: Jak se poslanci prozdrželi k odmítnutí vyšetřovací komise

Poznámka: Jak se poslanci prozdrželi k odmítnutí vyšetřovací komise
5. června 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Řeklo by se, že sledovat schůzi poslanecké sněmovny je jako číst detektivku, u níž znáte rozuzlení - proběhne rozprava a po ní vládní koalice prosadí svou. Přesto čtvrteční večer s jednáním o reakci vlády na koronavirovou krizi přinesl několik zajímavých momentů, například když ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v debatě použil častou figuru takzvaného Kalouskova gambitu, což se mu rychle vrátilo. Za zmínku stojí také jméno nečekaného zastánce sněmovní vyšetřovací komise z řad poslaneckého klubu ANO, jehož počínání si také zaslouží jednu poznámku.

Ale od začátku: Argument o nevelké účinnosti předchozích sněmovních vyšetřovacích komisí má jistě svou váhu. Méně už působí používaná konstrukce o tom, že není potřeba takovou komisi vytvářet, protože stejně bylo všechno v pořádku. Trochu to připomíná rozpravu o ústavní stížnosti na počínání prezidenta Miloše Zemana, jehož zastánci tehdy - v jisté argumentační nouzi - pracovali se sdělením "já si myslím, že prezident jedná v souladu s ústavou a žádná stížnost není potřebná." Tehdy si naběhli na opoziční smeč - proč nám to tedy neschválíte, abychom se ztrapnili nezdarem a vy jste si nás potom mohli vychutnat?

Informace, které se objevovaly o některých vládních zakázkách, například o vysokých cenách nákupu nebo podivné subjektivitě dodavatelských firem, mohou skutečně budit určité podezření, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je každopádně přesvědčen, že vše bylo v pořádku. Dotčeně a na své poměry zvýšeným hlasem odmítl nařčení ze zlodějin bez předložených důkazů a v souladu s koaličním komunikačním stylem v těchto věcech vytáhl jméno Miroslava Kalouska. Záhy se mu to drtivě vrátilo, když byl opozicí upozorněn na skutečnost, že obviňování ledaskoho z neupřesněných zlodějin patří do základní řečové výbavy premiéra Andreje Babiše, aniž by to jakkoli znepokojovalo jeho spolustraníky - ti naopak podobným projevům nadšeně aplaudovali. Zde se hra Kalouskovým gambitem v žádnou výhodu neproměnila.

V každém případě sněmovní vyšetřovací komise nebude a nedošlo ani k schválení opozicí navržených usnesení třeba o tom, že do shromažďování zásob zdravotnického materiálu je třeba co nejvíce zapojit firmy z České republiky. Zajímavý je celkově nízký počet poslanců, kteří byli proti (v případě navržené vyšetřovací komise jedenáct, u jednotlivých usnesení to byli jen jedinci). "Zdržel se hlasování" byla nejčastější odpověď koaličních poslanců, a to třeba i na návrh, aby vláda pro podobné případy "zajistila nákupy a distribuci osobních ochranných pomůcek, dezinfekce a dalšího materiálu ke zvládnutí epidemie prostřednictvím resortu Ministerstva vnitra a Správy státních hmotných rezerv." Odpůrci zřízení sněmovní vyšetřovací komise také argumentovali tím, že parlament svou kontrolní roli vůči vládě plní i mimo tento mírně nestandardní nástroj - a zmiňovali třeba kontrolní výbor sněmovny. V jeho čele mimochodem stojí Roman Kubíček, jeden z neviditelných poslanců ANO, kteří se k opozičním požadavkům postavili koordinovaným mačkáním tlačítka Zdržel se a tím vyvolali otázku, zda by to nemohl příště dělat Jaroslav Faltýnek centrálně za všechny.

A na závěr slíbená zajímavost - tou poslankyní ANO, která si jako jediná sněmovní vyšetřovací komisi přála, je exministryně Karla Šlechtová. Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček zase hlasoval pro výše citované usnesení o zajištění materiálu pro zvládnutí podobných epidemií. I když z dolní parlamentní komory jako celku nic překvapivého v těchto dnech asi nevyjde, stojí za to schůze sledovat třeba pro tyto zajímavé detaily.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony