Poznámka: Inspirace pro lidovce ze Slovenska

Poznámka: Inspirace pro lidovce ze Slovenska
29. března 2019 Náš názor Autor: Filip Breindl

KDU-ČSL zahajuje v Brně stranický sjezd, z něhož má vzejít nový předseda po Pavlu Bělobrádkovi. Tomu se podařilo lidovce vrátit do poslaneckých lavic a jeho nástupce bude mít zřejmě co dělat, aby alespoň tuto pozici udržel. Zajímavý nepřímý vzkaz dostává sto let slavící křesťanskodemokratická strana z prezidentských voleb na Slovensku.

Například snaha Maroše Šefčoviče stylizovat se do pozice obhájce křesťanské identity země - úsměvná nejen kvůli jeho prominentní pozici mezi evropskými socialisty, ale také kvůli neschopnosti vyjmenovat alespoň polovinu přikázání Desatera - ukazuje, že politický marketing zachytil jistou významnost takto zaměřeného voličstva. A neplatí to jen o Slovensku, i tvůrci statí českého premiéra Andreje Babiše uznali za vhodné zapracovat do textu návštěvu nedělní mše.

Tyto příklady ukazují, že vstříc tomuto elektorátu se vydávají zejména formace a politici, kteří křesťanskou kartu vytahují, když se jim to hodí. "Křesťanskými" politiky se stávají jednoduše tím, že si tak začali říkat, a rovněž svému programu začali dávat různé křesťanské přívlastky bez ohledu na jeho faktickou slučitelnost s Novým zákonem. Z vyjádření některých představitelů KDU-ČSL se zdá, že se jim podobná strategie jakéhosi marketingového vytěžování křesťanství zamlouvá. K nim promlouvá další vzkaz ze slovenských voleb: Volič dokáže ocenit přirozenost, spojuje-li se s výraznou osobní integritou, schopností pojmenovat problém, vyjadřovat se bez frází a taktizování (alespoň takto lze číst dosavadní ohlas na Zuzanu Čaputovou, bez ohledu na výsledek druhého kola).

Co z toho vyplývá pro lidovce? Buď se mohou začít chovat jako ostatní a křesťanskou kartou mávat tam, kde pečlivě připravené studie ukazují, že se to vyplatí. V takovém případě se ovšem dostanou do silné konkurence, navíc mnohdy stran s nedostatkem ostychu brát si do úst křesťanství v souvislosti s jevy, které jsou s ním v přímém rozporu - s nacionalismem, populismem, fake news. Nebo se stát autentickou křesťanskou stranou, která netaktizuje, pokud jde o východiska při pojmenování problémů, a rozvíjí v politickém životě nedostatkové zboží spravedlnosti, solidarity a úcty.

Někam tam míříla KDU-ČSL pod vedením Josefa Luxe a nemělo by zapadnout, že v dnešním měřítku docela úspěšně - 537 tisíc voličů z roku 1998 by v současných poměrech dalo přes deset procent (v podstatě podobný výsledek, jaký předloni zaznamenala SPD, KDU-ČSL měla 293 tisíc hlasů). Ano, potřebujete k tomu onu maličkost, jakou je osobnost typu Luxe či Čaputové, ale i prvotní impuls by se počítal, pokud by z brněnského sjezdu zazněl. 

Filip Breindl

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony