Poznámka: Fotbal sám je globální hráč, můžeme vzít to dobré

Poznámka: Fotbal sám je globální hráč, můžeme vzít to dobré
11. června 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Pro někoho radost, že to konečně začíná, pro jiného bude zase toho fotbalu všude kolem až příliš. Právě tato hra spočívající v kopání do míče se stala jedním z výrazových prostředků globalizovaného světa, jak ostatně ukázala řada afér v nedávném době (příkladem může být marné hledání jména Ondřeje Kúdely v české nominaci na Euro). Na fotbal se navazují mnohé nepěkné jevy a tendence, pro něž by se ale nemělo zapomínat na to, že jde o krásný sport, který má stále vlastnost spojovat svět i v dobrém.

Těch osobních příhod s fotbalem jako komunikačním prostředkem je nespočet: Se zvědavým, leč anglicky nehovořícím mladíkem na bangladéšském venkově bylo možné najít společnou řeč díky replice dresu Mesuta Özila, v muslimském světě zjevně populárního německého fotbalisty tureckého původu. Pouliční prodejce v Malawi pěl ódy na slavného českého hráče nedávné minulosti, jehož jméno vyslovoval jako "jankuli" - podezření na znalost Marka Jankulovského rozptýlila další nadšená řeč o vysokém útočníkovi a skvělém hlavičkáři - Jan Koller! Nemluvě o jistém automatismu, s nímž jsem si navykl kdekoli v Africe představovat svou vlast ve spojení s Petrem Čechem, tím brankářem s helmou. Neškodilo by tedy, aby se v brzké době výrazně ve fotbalovém světě, nejlépe v anglické lize, prosadil nějaký další krajan, pro naše cestovatele by to byla vítaná vzpruha.

Samozřejmě to můžeme pokládat za nespravedlivé a rozebírat negativní jevy jako chuligánství, simulování, intelektuální výbavu některých fotbalistů, politické přesahy nebo přebujelou komerci, nic to ale nemění na tom, že právě fotbal je – v dobrém i v tom horším – jedním ze zásadních ukazatelů globalizace. Zbývá si přát, aby na Euru, jehož dozvuky dojdou na všechny kontinenty, ukázal především svou lepší stránku, vydařené akce a góly, přesné rozhodčí, fair play, radost ze hry a dobrý příklad pro fotbalisty a fotbalistky všeho věku na různých pláccích. A aby hráči českého týmu udělali pro známost své země ve světě alespoň kus toho, co dokázali Jan Koller či Petr Čech.

Filip Breindl

ilustrační foto: Pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony