Poznámka: Dělat epidemii jako fotbal

Poznámka: Dělat epidemii jako fotbal
19. února 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Gól mezi slávisty a fotbalisty anglického Leicesteru nepadl, a tak větší pozornost než na hřiště míří k zajímavé sešlosti na tribuně pro VIP hosty. Právě tam se nad bezbrankovou remízou ukázal jeden problém, jehož důsledky aktuálně neseme – zdá se, že příliš mnoho lidí z veřejného života nasáklo mentalitou fotbalového funkcionáře zvaného šíbr.

Tímto pohledem dává smysl, když je Roman Prymula dotčen tím, že mu někdo vytýká sezení na tribuně několik hodin poté, co se vyslovoval pro opravdu tvrdý lockdown. Pravidla neporušil, to je fakt, a mělo by být jasné, že měl na mysli režim pro obyčejné fanoušky a fotbalisty, nikoli pro nás z vipky, co se známe, kamarádíme, případně obchodujeme, zkrátka ten fotbal spolu děláme, jak tuto svou činnost nazývají samotní přední funkcionáři. Může to ostatně nakazit i spřízněné duše, které jinak nějaká Evropská liga zase tak nebere, jak ukázal premiér Andrej Babiš, když se podvakráte vyvlékl z karantény, jež by plebejce nejspíš neminula. A když teď oznámil ukončení spolupráce se svým poradcem Prymulou, nezamezil tím logické otázce, proč stále drží ve funkci šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličku – mimochodem ta teplická oslava s politicko-policejně-funkcionářskou účastí popsaný stav charakterizuje více než výmluvně.

Shoda mentality se projevuje také v tom, že všichni zúčastnění své počínání pokládají za jakousi formu lidumilství, službu široké sportovně-občanské obci. Zajímavé výpovědi obsahují publikace z 90. let s protřelými šíbry předchozí éry, kteří uplácení rozhodčích a soupeřových hráčů či machinace s černými penězi vysvětlovali určitým veřejným zájmem. Ačkoli nelze nikoho ze současných aktérů z něčeho takového vinit, jistá myšlenková kontinuita tu zůstává, jak před časem ilustroval proslulý výrok "ten fotbal se sám neudělá". Ostatně slávistický šéf Jaroslav Tvrdík, jehož životopis tentokrát nechme stranou, to ilustroval právě skladbou "dlouhodobých příznivců a partnerů klubu", jimiž osadil VIP tribunu namísto třeba slávistických legend. Že se odtud dle serveru idnes.cz ozývaly nejapné pokřiky na adresu brankáře Leicesteru Kaspera Schmeichela, je takový hezký ilustrační detail.

Politika jako jakási VIP tribuna života je styl myšlení, který ještě nějakou dobu bude řadě lidí vlastní, na druhou stranu kmáni zde mají daleko větší možnosti ovlivnit funkcionářskou skladbu, než fotbaloví příznivci mluvit do zákulisí instituce zvané FAČR. Je třeba jít tomu štěstíčku naproti alespoň tak, jak činí sportovní úsek Slavie v čele s trenérem Jindřichem Trpišovským a hráčským kádrem. Pro ně škoda, že tentokrát zůstal stranou výsledek jejich práce, totiž vyrovnaný duel se špičkovým týmem Premier League a stálou šancí na postup do další části pohárové soutěže. Za to poučení to ale snad stálo a třeba i na epidemickém hřišti si vypracujeme lepší šance, když budeme brát s patřičnou rezervou poučování těch, kteří fotbal hlavně dělají – a nehrají.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony