Poznámka: Dárci to naštěstí nemysleli tak dobře jako ministerští úředníci

Poznámka: Dárci to naštěstí nemysleli tak dobře jako ministerští úředníci
6. července 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Úředníci to mysleli dobře, napsala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) a k celému dění kolem (ne)odečítání sbírkových darů od státní dotace na obnovu tornádem zničeného domu se nabízí dovětek bývalého ruského premiéra Viktora Černomyrdina k těm nejlepším úmyslům: dopadlo to jako vždycky.

Twitterový účet ministryně Dostálové zachycuje téměř po hodinách vývoj celého příběhu dary vs. dotace. Má téměř atributy antického dramatu s expozicí, kolizí, krizí a peripetií a snad neskončí katastrofou, když už tak získal absurdní podobu – tyto tweety vznikají ve stejnou dobu, kdy obyvatelé Břeclavska a Hodonínska doplnění hasiči, armádou, charitou a stovkami dobrovolníků horečně pracují v sutinách pobořených domů. Právě tehdy, slovy ministryně pro místní rozvoj, to úředníci mysleli dobře, ale je to nesmysl. Člověka mimoděk napadne, jak by to vypadalo, kdyby úředníky poháněl zlý úmysl...

Přišla zkrátka další ukázka, jak vypadá mentalita v jistých patrech vedení státu. Zatímco občanská společnost hledá všemožné způsoby, jak pomoci, ministerstvo má svůj "rozdíl mezi výší a příjmem". Tím není řečeno, že stát má prostě zavřít oči, otevřít kasu a peníze bezmyšlenkově vyexpedovat, je ale příznačné, jak si zjednoduší život a možné sporné situace přehodí na stranu poškozených, případně nestátního sektoru a jeho dárců. Tak to zkrátka funguje a jiné to nebude, dokud státní aparát zůstane hospodářem s mocí, nikoli servisní organizací občanům, na jejichž prospěch a nic jiného se má "myslet dobře". A nejde zdaleka jen o Kláru Dostálovou a její úředníky, byť se v jejich případě neodbytně na mysl dere balíček inovativně vyrobeného toustového chleba.

Zkusme si celý příběh přehrát v opačném gardu a jen na okamžik si představit vskutku absurdní situaci, kdy dárce od svého příspěvku odečítá nějaký podíl předpokládané státní pomoci, pojistky a tak dále. Že to tímto způsobem lidé naštěstí "dobře nemyslí", ukázaly uplynulé dny na různých sbírkových kontech i účtech konkrétních obětí tornáda. Je na čase, aby se podobný přístup stal normou i v úřednicko-ministerských patrech. Aby to zvláště v podobných situacích nedopadalo jako vždycky.

Filip Breindl

ilustrační foto: Martin Holík, Radio Proglas