Charita zjišťuje akutní potřeby lidí v oblasti tornáda, kraj vydal pokyny dobrovolníkům

Charita zjišťuje akutní potřeby lidí v oblasti tornáda, kraj vydal pokyny dobrovolníkům
1. července 2021 Události Autor: Filip Breindl

V jihomoravských obcích zasažených tornádem se koordinátoři i místní obyvatelé chystají na příjezd velkého množství dobrovolníků na prodloužený víkend. Už nyní v místě pomáhají tisíce lidí. Nově příchozí by neměli zajíždět přímo do zasažených obcí, ale hlásit se ve střediscích na břeclavském letišti a v kulturním domě v Hodoníně, uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

"Dobrovolníci budou zaváženi autobusy do těch obcí, protože vzhledem k tomu, jak velké počty se sem chystají, by nám to úplně zablokovalo dopravu a nemohli bychom odvážet kontejnery se sutí," popsal hejtman a dodal, že na zmíněných centrálních místech pro dobrovolníky budou koordinátoři, kteří budou dobrovolníky vysílat podle aktuální potřeby. Počítá se například s jejich nasazením při úklidu následků bouře v okolí zasažených obcí, uvedl Jan Grolich. Kraj vydal pro dobrovolníky doporučení, v nichž je mimo jiné nabádá, aby sami nekontaktovali starosty, nevozili materiální pomoc, zajistili si vhodné pracovní oblečení a po práci se ideálně vrátili domů nebo do místa ubytování. "Pro dobrovolníky sice bude k dispozici provizorní servisní zázemí, jako jsou například sprchy, místo na přespání ale garantovat nemůžeme," uvedl k tomu Jihomoravský kraj.

Do terénu dnes Diecézní charita Brno vyslala 28 odborných týmů, které na místě zjišťují akutní potřeby obyvatel. Části z nich organizace vyplatí okamžitou finanční pomoc z peněz poskytnutých dárci. Důležité pro nás je, aby pomoc byla adresná, konkrétní a efektivní. Zaměříme se na zranitelné skupiny – jako jsou senioři, samoživitelé, zdravotně postižení a další. Na základě našeho šetření jim pak bude rozdělena peněžitá pomoc,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman s tím, že s rozdělováním finančních prostředků chce organizace začít co nejdříve. Dodal, že podobný terénní monitoring potřeb se bude opakovat.

foto: Martin Holík, Radio Proglas