Poznámka: Americkou velikost zatím brzdí Trumpova malost

Poznámka: Americkou velikost zatím brzdí Trumpova malost
3. listopadu 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Vyhrál volby, když slíbil návrat státu na výsluní, a stal se velmi mocným, podle někoho dokonce nejmocnějším politikem na světě. Na konci funkčního období usiluje o znovuzvolení, takže se připomíná jako ten, kdo ten návrat na výsluní realizuje. Zároveň neváhá vyjevit svůj předpoklad, že volby ve státě, kterému čtyři roky úspěšně vracíte velikost, budou provázet nevídané podvody. Donald Trump zpochybňuje vlastní heslo "make America great again".

Můžeme dlouze diskutovat o tom, jak se mají Spojené státy chovat ve světové politice, bezpečnosti či ekologii, a podle nátury či státního občanství každého debatéra jim spílat za odklon od globální odpovědnosti, či naopak opěvovat stažení se dovnitř namísto vyjídání různých zahraničních kaší. Nezmění to nic na tom, že jakkoli úřad amerického prezidenta ovlivňuje (a bez ohledu na jakékoli provincionalistické tendence ovlivňovat bude) celou planetu, o obyvateli Bílého domu rozhodují samotní Američané. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spor, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat, jak pravil klasik.

To "great again" prostě logicky bude mít jiné vyznění při pohledu přes oceán a jiné uvnitř USA. Když ale vidíme, jak si Trump počíná ve své zemi, nelze se ubránit rozpakům nad tím, o jaké velikosti tu je řeč. Zahánění epidemie silnými slovy bez rozhodných skutků, přilévání oleje do ohníčku společenského rozdělení, z něhož vybuchují různé nepokoje, nekoncepční kroky při řešení nutných problémů typu migrace a plotu na jižní hranici, který Trumpovi navzdory Mexiko zřejmě neuhradí. To vše pak má obdobu v mezinárodních kulisách, navíc se to odehrává ve vizuálu blízkém zvláště dryáčnické reality-show ... Spojené státy, vždy někým milované, jiným obávané a dalším proklínané, teď nepůsobí ani rozhodně, dobyvačně, natož spolehlivě. Když už, tak jsou politováníhodné. Prezidentovo vyjádření o předpokládaných volebních podvodech, nepředstavitelné v zemích s mnohem zaostalejší demokracií a politickou kulturou, to jen korunuje.

Nutně z toho nevyplývá, že by to Trumpovi nemohlo v případném druhém funkčním období jít lépe, ale zatím to vypadá, že naplnění hesla "make America great again" nejvíc brání malost, která se v posledních letech ubytovala v Bílém domě. Snad současného prezidenta USA nedonutí udělat nějakou hloupost, ať už bude volebním vítězem či poraženým.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony