USA: biskupové volají po dni půstu za konec rasismu

USA: biskupové volají po dni půstu za konec rasismu
28. srpna 2020 Události Autor: Dominik Číž

Američtí biskupové naléhají na katolíky, aby se dnes modlili a postili za ukončení rasismu a nepokojů ve Wisconsinu. Ty začaly poté, co v neděli policisté ve městě Konosha postřelili Afroameričana Jacoba Blakea. 

Na dnešek navíc připadá 57. výročí Pochodu na Washington, při kterém afroamerický pastor Martin Luther King Jr. přednesl svou slavnou řeč s názvem "I have a dream" (česky "Mám sen").

"K pátečnímu výročí, které probíhá uprostřed rasových nepokojů v naší zemi, znovu potvrzujeme svůj závazek pokojně hledat rasovou spravedlnost," prohlásil podle agentury CNA předseda protirasistického výboru americké biskupské konference, biskup Shelton Fabre. Zároveň požádal katolíky, aby se spolu s biskupy modlili a postili za ukončení rasismu - buď v pátek nebo ve středu 9. září, v den svátku sv. Petra Clavera, španělského kněze a abolicionisty, který v 17. století působil mezi africkými otroky v Jižní Americe.

Protesty ve Wisconsinu vypukly poté, co policisté ve městě Kenosha postřelili devětadvacetiletého Afroameričana Jacoba Blakea ve chvíli, kdy se po policejní prohlídce snažil nastoupit do svého auta. Blake byl poté převezen do nemocnice a je ochrnutý od pasu dolů. Po tomto incidentu vypukly ve městě nepokoje, při kterých výtržníci zdemolovali řadu budov. Zaútočili i na kostel v centru města, nezpůsobili tam ale větší škody. Při obraně obchodů jeden ze střelců dvě osoby zabil a třetí zranil.

Očekává se, že u příležitosti pátečního výročí zaplní ulice hlavního města Washingtonu, D.C. desítky tisíc lidí, aby protestovali proti rasismu v zemi. Washingtonský arcibiskup Wilton Gregory na pomátku Pochodu odslouží mši za mír a spravedlnost.

Zdroj: CNA

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony