O mladistvé dynamice církve - komentář biskupa Holuba

O mladistvé dynamice církve - komentář biskupa Holuba

Pořad v souvislostech


O mladistvé dynamice církve
Budeme vysílat

Vstupujeme do 30. roku svobody
Vstupujeme do 30. roku svobody
Vstupujeme do 30. roku svobody
Vysílali jsme


Vstupujeme do 30. roku svobody

Svoboda

Svoboda
Audioarchiv
8. září 2018 Komentář týdne Autor: Filip Breindl

V novém školním roce se do vysílání Proglasu vrací Komentář týdne. Na začátku vyučovacího období jsme oslovili plzeňského biskupa Tomáše Holuba, delegáta České biskupské konference na podzimní celosvětové biskupské synodě o mladých lidech a mladistvé dynamice církve, jak o ní hovoří přípravné materiály shromáždění. Komentář biskupa Holuba o mladé církvi vysíláme tuto sobotu 8. září 2018 v 7.30 a 18.20, opakujeme v neděli v 1.45 a v pondělí od 10 hodin.

Autor komentáře naznačuje jistý paradox, že rozprava o této mladistvé dynamice církve proběhne v Římě, tedy takzvaném Věčném městě. "Je to ta nepochopitelně náročná úloha a služba církve, aby to, co je věčné, trvalé a neměnné, přinášela s mladistvou dynamikou. Aby to, co není pomíjející, přinášela do tohoto pomíjejícího světa s mladistvým elánem a vytvářela tak mládí světa. Tato na první pohled zvláštní logika, ve které to, co je neměnné, se má přinášet mladistvým způsobem, v sobě ale má obrovskou hloubku. Mluví totiž o tom, co se stále znovu a znovu rodí a přitom zůstává tím nejhlubším a trvalým, co dává lidskému životu smysl, a to jsou vztahy," uvádí biskup Holub s tím, že jde o jak o vztah člověka k Bohu, tak i druhým lidem a ke stvoření, které potřebuje moudrého hospodáře. "Vztah je něco, co jenom tím, že trvá, nemá v sobě jen rozměr vášně, ale také věrnosti, nás posouvá dál a chrání před marnivostí a pomíjivostí tohoto světa. Musí se ale stále znovu a znovu rodit, musí znovu začít novým setkáním," vysvětluje plzeňský biskup a dodává, že podobnou dynamiku nového objevování trvale platných skutečností přináší i škola, zvláště pokud se to děje kreativním způsobem a nadšením pro věc. "To samé má konat církev v pravdě hluboké, nové a prastaré zároveň, pravdě o vztahu lásky k Bohu. Kéž by se nám to dařilo!" uzavírá biskup Holub.

NyníStřípek poezie
Skladba: Symfonie C-dur op. 10 č. 4 (1773) G. 523 - Allegro; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Goritzki Johannes; Soubor: Německá komorní akademie Neuss
12:50Hudební siesta -...
13:30Písničky k odpočinku
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:38Písničky
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony