Komentář týdne: Slovo biskupa Holuba v závěru adventu

Komentář týdne: Slovo biskupa Holuba v závěru adventu
22. prosince 2018 Komentář týdne, Události Autor: Filip Breindl

V předvánočním Komentáři týdne uslyšíte slovo plzeňského biskupa Tomáše Holuba k závěru adventní doby. Vysíláme v sobotu 22. prosince 2018 v 7.30 a 18.20, opakujeme o čtvrté adventní neděli (23.12.) v noci v 1.45 a ráno v 7.30.

"Končí doba, ve které jsme se měli připravit na radostné a něžné těšení se na setkání se Spasitelem. Myslím, že téměř každý z nás v těchto dnech, kdy už vše směřuje k prožívání krásných chvil se stromečkem, si říká, že jsme se zase letos mohli připravit o trochu lépe, že jsme měli mnohem více předsevzetí než ta, která se nám podařilo splnit. Když potom hodnotíme, jak se nám to podařilo, musíme přiznat, že bychom si to přáli o trochu nebo o hodně lépe, než jak to ve skutečnosti dopadlo. Někdy se stane, že člověk právě pro takovýto smutný rozměr toho, co se mu nezdařilo, má pocit, že si Vánoce nezaslouží," začíná své zamyšlení biskup Holub, který dále uvádí, že zcela jistě je na místě uvažovat o tom, zda jsme advent dostatečně duchovně využili, na druhou stranu ale "Hospodin má i jiné cesty, jak se narodit do našeho života i v okamžiku, kdy nejsme úplně dobře připraveni," říká plzeňský biskup, podle něhož to vyplývá ze samotné podstaty vánoční události - vtělení Boha a jeho příchod na svět mezi lidi, kteří přiznávají, že ho nejsou hodni.

"Možná tajemství adventní doby spočívá především v tom, že si přiznáme, že nejsme hodni, aby On přišel do našich životů, že to není naše zásluha, že jsme se dobře připravili, a není to vázané na to, zda jsme dokázali splnit všechna předsevzetí, upéct všechna cukroví, vysmýčit celý byt a k tomu umýt okna v celém domě a ještě pomoci těm, kteří to potřebují. On přichází k lidem, kteří si to vůbec nezaslouží, kteří vlastní vinou promarnili šance, jež promarnit nemuseli, přichází k těm, které chce obdarovat blízkostí Boží lásky a Božího milosrdenství úplně nezaslouženě," říká biskup Holub a připomíná biblické jméno Emanuel - Bůh s námi.

"Možná proto pohled zpátky na adventní dobu, která se úplně nepovedla, může být tou nejlepší přípravou na krásné a požehnané Vánoce, protože budeme schopni říci: Pane, nejsem hoden, abys ke mně letos o Vánocích přišel, ale řekni jenom slovo a staneš se Emanuelem - Bohem se mnou. Ne pro mé zásluhy, ale pro tvou vášnivou lásku k mému životu a pro Tvůj obrovský dar spásy, který mi nabízíš právě letos o Vánocích," uzavírá biskup Holub spolu s přáním požehnaných Vánoc se slavením Boží blízkosti s každým z nás.

   

NyníPozvánky
Píseň: Keď vojačik narukoval (2018); Interpret: Homolová Zuzana; Album: Trojka Z. Homolovej: Keď vojačik narukoval
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín
09:00Vítejte, senioři!
09:54Písně
10:15Stopy (TWR)

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony