Zemřel jezuitský kněz Palacký, sloužil jako lékař v misiích

Zemřel jezuitský kněz Palacký, sloužil jako lékař v misiích
2. ledna 2019 Události Autor: Filip Breindl

Ve věku 81 let zemřel na sklonku minulého roku v nemocnici v Novém Městě na Moravě jezuitský kněz a misijní lékař Jan Palacký (1937-2018), vzdálený příbuzný historika Františka Palackého.

Kvůli vstupu do tajně fungujícího Tovaryšstva Ježíšova ho komunistický režim poslal do vězení. Po srpnu 1968 se Palacký nevrátil ze zahraniční dovolené, v Římě přijal kněžské svěcení a jako nemocniční kaplan vystudoval medicínu. Jako lékař sloužil malomocným na Madagaskaru, působil také v Bolívii či Albánii. Loni mu Řád milosrdných bratří udělil Cenu Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné. Od roku 2010 patřil otec Palacký k jezuitské komunitě v Brně. V jejím kostele Nanebevzetí Panny Marie se v sobotu při mši ve 12.15 uskuteční pohřeb.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Píseň: Dívka (2025); Interpret: Smutná Jitka - zpěv, Soukupová Katka - klavír; Album: Smutná J., Soukupová K.: V proudu budem stát
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál
00:05Radioreport
00:30Radioreport
01:00Komorní hudba

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony