Jezuitská misie platí stipendia chudým dětem v Jižním Súdánu

Jezuitská misie platí stipendia chudým dětem v Jižním Súdánu
16. února 2018 Události

Jezuitská misie ve spolupráci se Střední školou La Loyola v jihosúdánském městě Wau začala poskytovat tamním nejpotřebnějším dětem stipendia a stravu.

 

Ústav funguje i jako útočiště, kde nachází děti různé etnické příslušnosti místo klidu před válkou. „Lepší vzdělání se významně podílí na prolomení bludného kruhu chudoby. Doufáme, že ústav poskytne Jižnímu Súdánu čestné a spravedlivé vůdčí osobnosti sloužící svému lidu,“ svěřil se se svými nadějemi agentuře Fides ředitel školy jezuita Beatus Mauki.  

Ústav byl založen roku 1982, ale krátce po vypuknutí krvavých nepokojů v zemi uzavřen, dva roky po vyhlášení nezávislosti byl v roce 2013 znovu otevřen.

Kvůli aktuální občanské válce je činnost školy v útlumu. Nyní tam dochází téměř šest set studentů. Třetina škol v Jižním Súdánu je poničena, zabrána nebo zavřena, což činí z ústavu La Loyola výjimečné místo, uvedla agentura Fides. Více než polovina žáků žije v uprchlických táborech a některé z nich jsou dle p. Maukiho sirotci.

V Jižním Súdánu slouží kolem dvaceti tisíc chlapců v řadách milic jako dětští vojáci, přibližně dvanáct set obětí sexuální násilí na mladistvých zaznamenal UNICEF. Během uplynulých čtyř let zemřelo více než 50 tisíc lidí a tisíce byly nucené opustit svoje domovy. Čtyřicet procent místní dvanáctimilionové populace trpí nedostatkem jídla.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony