Laureátem Ceny Celestýna Opitze arcibiskup episkopální církve v Jižním Súdánu

Laureátem Ceny Celestýna Opitze arcibiskup episkopální církve v Jižním Súdánu
22. května 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

Cenu Celestýna Opitze, kterou Řád milosrdných bratří uděluje za příklad v péči o nemocné či jinak potřebné, obdržel při včerejším setkání v brněnském klášteře arcibiskup episkopální církve v Jižním Súdánu Bernard Oringa. Do Česka přijel na pozvání sdružení, které na pomoc jeho zemi vytvořilo několik tuzemských nekatolických duchovních.

Oringa se ve své zemi postižené občanskou válkou věnuje například pomoci sirotkům, na tento účel také poputuje výtěžek z dobrovolného vstupného ze včerejší brněnské besedy s jihosúdánským arcibiskupem.

Cena Celestýna Opitze nese jméno po řádovém lékaři, který v roce 1847 v pražské nemocnici milosrdných bratří, dnes Nemocnice Na Františku, provedl první operaci s použitím narkózy. Díky němu se dnes mohou provádět operace, které do té doby byly naprosto nemyslitelné. Pro Řád milosrdných bratří je velkým vzorem v šíření odkazu jeho zakladatele sv. Jana z Boha, křesťanské péče o nemocné. Cena Celestýna Opitze tak symbolizuje hluboký vztah k nemocným.

NyníMyšlenka na den
Skladba: Fantasie G-dur pro varhany BWV 572 (ca 1705/06 Arnstadt); Autor: Bach Johann Sebastian; Sóla: Koopman Ton - varhany
18:00Mše svatá
18:35Hudební zastavení
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí
20:00Večerní zprávy Proglasu,...
20:15Z regionálních studií

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony