Začaly úpravy petrovské katedrály, obětní stůl poputuje do Říma

Začaly úpravy petrovské katedrály, obětní stůl poputuje do Říma
7. dubna 2021 Události Autor: Jakub Podešva

V brněnské katedrále svatých Petra a Pavla začala demontáž stávajícího obětního stolu. Biskup Vojtěch Cikrle jej věnuje kapli v papežské koleji Nepomucenum v Římě, kde studují čeští bohoslovci. Společně s dalšími prvky kněžiště doplní nový obětní stůl navržený kolektivem architektů Michala Říčného, Petra Todorova a Magdaleny Říčné. 

Stane se tak 21. května při 130. výročí posvěcení hlavního oltáře. Nové kněžiště bude odkazovat právě na apoštoly Petra a Pavla: „Byly vybrány atributy právě těchto dvou apoštolů – meč, kříž, ucho, kohout, loď, ryba. Ty byly zpracovány moderním způsobem do bronzové konstrukce, která reaguje na prostorovou omezenost danou historickým vývojem,“ vysvětlil architekt Petr Todorov.

Za úpravy zaplatí brněnské biskupství 2 miliony korun. Cílem je sjednocení jednotlivých prvků, tedy obětního stolu, ambonu či procesního kříže. „Estetika je pro vnímání liturgie strašně důležitá. Právě proto jsou věci v kostele krásné. Vnímá to jak kněz, tak každý, kdo přijde do kostela. Skrze umění k nám promlouvá sám Bůh. Krása je jedna z cest, jak můžeme Boha poznat,“ okomentoval petrovský farář Tomáš Koumal.  

Současný obětní stůl, který váží asi 1,7 tuny, pochází z 80. let minulého století a vytvořil jej sochař Jaroslav Vaněk. Než ho nahradí nový, zastupovat jej bude provizorní stůl ze dřeva. Do nového obětního stolu budou vloženy ostatky svaté Zdislavy, patronky rodin.

Foto: Jakub Podešva

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony