Výjimečný stav na Srí Lance

Výjimečný stav na Srí Lance
25. dubna 2019 Události Autor: Daniel Blažke

Napětí po koordinovaných teroristických útocích na Srí Lance nepolevuje. Nadále přetrvává výjimečný stav a pokračuje zatýkání podezřelých. Jen za dnešek to bylo dalších 16 lidí, čímž počet zatčených vzrostl na 76, jak uvedla agentura Reuters.

Jeden ze zadržených je podle policejního prohlášení „spojený s teroristickou organizací.“ Mezi zatčenými je i syrský státní příslušník, Egypťan a skupina Pákistánců, kteří neměli platná víza. Výjimečný stav dovoluje policii a armádě zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení. O devíti sebevražedných atentátnících se předpokládá, že byli všichni domácího původu. Srílanské úřady z masakru viní dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tuhíd džamáate, v jejímž čele stál radikální místní duchovní  Zahrán Haším. Podle serveru BBC News zatím není jasné, zda Haším zahynul při explozích jako jeden ze sebevražedných atentátníků, nebo je na útěku.

Napětí se přenáší i na politickou rovinu. Ve středu Kolombo přiznalo bezpečnostní „selhání státu.“ Náměstek ministra obrany Ruvan Vidžavardene prohlásil: "Očividně selhala komunikace. Vláda musí přijmout odpovědnost, protože kdyby se příslušné informace dostaly ke správným lidem, mohlo se těmto útokům předejít nebo mohly být alespoň minimalizovány." Předseda parlamentu Lakšman Kiriella ve středu řekl, že někteří čelní představitelé tajných služeb informaci o útoku úmyslně skrývali. Indická rozvědka údajně na možnost útoku na kostely, hotely a politiky upozornila srílanskou tajnou službu už 4. dubna. Informace se ale nedostaly ani k prezidentu Sisisrenovi, ani k premiérovi Ranilu Vikremasinghemu.

Vládní představitele kritizoval i arcibiskup z Kolomba, kardinál Malcom Ranjith. „Takoví vládní představitelé by měli být okamžitě odvoláni ze svých postů. Na jejich místa by měli nastoupit lidé, kteří mají cit pro potřeby lidí,“ řekl kardinál a dodal, že kdyby věděl o atentátech předem, zrušil by nedělní bohoslužby. „Zrušil bych i samotný svatý týden,“ řekl Ranjith. Představitelé srílanských křesťanů dnes oznámili, že katolické kostely zůstanou až do odvolání uzavřeny. 

zdroj: ČTK a CNA

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony