Vláda Srí Lanky chce financovat opravu kostelů zničených útoky

Vláda Srí Lanky chce financovat opravu kostelů zničených útoky
22. dubna 2019 Události Autor: Filip Breindl

Prezident Srí Lanky Maithripala Sirisena požádal světové společenství o pomoc při pátrání po pachatelích velikonočních útoků na kostely a hotely, při kterých přišlo o život skoro 300 lidí a zranění utrpělo dalších 500. Prezident také na zítřek v zemi vyhlásil státní smutek. Mluvčí vlády Radžita Senaratne uvedl, že čin spáchala místní islamistická skupina a úřady prověřují její případné napojení na zahraničí. V zemi začne o půlnoci platit mimořádný stav.

Senaratne dodal, že vláda vyplatí odškodné pozůstalým rodinám a nechá opravit poničené kostely za státní peníze. Vyjadřuje tím odpovědnost za to, že křesťanskou komunitu neubránila před hrozbami, o kterých bezpečnostní služby informovaly na začátku dubna, sdělil mluvčí. "My jsme zodpovědní. Je nám to velice líto a všem se velmi omlouváme," řekl Senaratne, jenž prohlásil, že premiér Ranil Vikremasinghe varování tajných služeb nedostal - mezi předsedou vlády a prezidentem Sirisenou, pod něhož spadají bezpečnostní složky, panuje napětí.

Při dnešní polední mariánské modlitbě ve Vatikánu se k událostem na Srí Lance znovu vyjádřil papež František. Zopakoval, že se modlí za oběti i zraněné. „Žádám všechny, aby neváhali tomuto milému národu nabídnout veškerou potřebnou pomoc. Doufám také, že nikdo tyto teroristické, nelidské činy neospravedlňuje,“ prohlásil papež a přítomné vyzval k modlitbě.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony