Čech na Srí Lance: Lidé jsou v šoku a bojí se

Čech na Srí Lance: Lidé jsou v šoku a bojí se
24. dubna 2019 Události Autor: Kristýna Císařová

"Srílančané se snaží dát najevo, že problém je v extremistech a ne v samotných muslimech,“ řekl Proglasu Jaroslav Benc, který na ostrově tráví svou dovolenou. Do hlavního města Kolombo přiletěl v neděli, kdy v tamních kostelech a hotelích zemřelo během teroristických útoků přes 350 lidí.

„Když jsme přijeli na letiště, všiml jsem si vojáků se samopaly, ale člověk ještě nevěděl, o co jde. Přišlo mi to normální. O útocích jsem se dozvěděl od jednoho prodejce, který svůj obchod zavíral. Kvůli atentátům se muselo zavřít všechno a lidé museli ven,“ popsal začátek své dovolené Benc. Dodal, že před letištěm čekal asi hodinu a půl na auto, protože všechna vozidla musela projít bezpečnostní kontrolou. „Je to zvláštní pocit. Na letišti prý našli dvoumetrovou nevybuchlou bombu, která by mohla zasáhnout okolí 400 metrů. Takže si uvědomuju, že to bylo vlastně o chlup,“ přiznal Benc, který kvůli útokům změnil svou původní destinaci a nyní je asi dvě hodiny od metropole. Když dorazil na místo, začal od 18 hodin do 6 ráno platit zákaz vycházení. „Atmosféra není úplně ideální na dovolenou, ale nemám strach, že by se něco stalo,“ řekl Benc s tím, že se nachází téměř v pralese mimo civilizaci. Lidé jsou podle Bence v šoku a nejvíce se bojí, že útoky se obrátí proti nim, jako muslimům.

Policie v souvislosti s útoky na kostely a hostely na Srí Lance dosud zadržela více než 60 lidí. Počet obětí stoupnul na 359. K nedělním bombovým útokům se včera přihlásil Islámský stát. Podle webu SITE jeho místní odnož vedl radikální duchovní Zahrán Haším. Podle náměstka srílanského ministerstva obrany Haším spáchal sebevražedný útok v hotelu Shangri-La. Prezident Maithripala Sirisena dnes obvinil bezpečnostní složky, že věděly o útoku předem a neinformovaly ho. Podle šéfa parlamentu věděly o útoku špičky tajné služby od indické rozvědky.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony