Volme ve shodě s katolickým učením. Biskupové vydali prohlášení k říjnovým volbám

Volme ve shodě s katolickým učením. Biskupové vydali prohlášení k říjnovým volbám
12. července 2021 Události Autor: Dominik Číž

Čeští katoličtí biskupové vydali dvě prohlášení k nadcházejícím parlamentním volbám. Jedno je určeno široké veřejnosti, druhé věřícím. Před volbami, které proběhnou druhý říjnový týden, také vyzývají ke čtyřicetidenní modlitbě za dobrý výsledek.

V prvním prohlášení biskupové povzbuzují občany k "promyšlené volbě" nejen na základě politického programu, ale i postojů a způsobu života politiků, kteří by své jednání měli stavět "na hodnotách pravdy a svobody jako na základních hodnotách pro zachování a rozvoj demokracie".

V poselství věřícím uvádějí, že by křesťané neměli volit jen podle osobních preferencí, ale i se zřetelem na obecné dobro a křesťanskou lásku k bližnímu. "Je třeba dobře rozmýšlet nad prezentovanými volebními programy a prohlášeními, abychom nepodporovali ty, jejichž úmysly jsou v rozporu s katolickým učením, například v oblasti morálky, spravedlnosti či záměry Stvořitele s člověkem," uvádějí biskupové. Dále je podle nich důležité vést křesťanský život a poctivě pracovat. Věřící by se měli také modlit za svou zemi a za všechny, kteří v ní žijí.

ČTK upozorňuje, že se ve volebních programech některých politických stran objevují například návrhy na prosazení manželství stejnopohlavních párů. Biskupové k tomuto tématu na začátku července vydali zvláštní prohlášení, ve kterém uvádějí, že rozšíření instituce manželství považují za krok nesprávným směrem. Smysluplnějším řešením by podle nich bylo označovat tyto svazky jiným názvem.

Stejně jako před volbami v roce 2017 vyzývají biskupové k modlitbě za výsledek voleb. Doporučují formu společné čtyřicetidenní modlitby desátku růžence "který Ducha svatého seslal", jež má předcházet volbám o druhém říjnovém víkendu.

Zdroj: tisková zpráva ČBK, cirkev.cz, ČTK

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony