Čeští biskupové zpřísnili instrukce pro šetření případů zneužívání

Na Velehradě skončilo zasedání českých biskupů
8. července 2021 Události Autor: Dominik Číž

Na Velehradě na Uherskohradištsku včera skončilo 127. plenární zasedání České biskupské konference. Jednání se zaměřovalo mimo jiné na přípravy návštěvy Ad limina - zprávu o stavu diecézí by měli biskupové ve Vatikánu podat v listopadu. Kromě biskupů se ho účastnil i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Charles D. Balvo a představitelé konferencí ženských a mužských řádů.

Jedním z hlavních témat velehradského zasedání byla problematika sexuálního zneužívání v církvi. "Biskupové schválili novelu Instrukce o postupu biskupů a vyšších představených při předběžném šetření některých trestných činů proti 6. přikázání Desatera na území ČR, tak, že do ní byly zapracovány nové právní předpisy vydané Apoštolským stolcem," uvedla mluvčí ČBK Monika Klimentová. Vatikánské instrukce poprvé explicitně hovoří o trestnosti zneužívání kněžími a definují postup při stíhání těchto provinění. Promulgace české verze by měla podle Klimentové proběhnout v Aktech kurie jednotlivých diecézi během září.

Návštěva českých biskupů ve Vatikánu je letos plánována od 8. do 13. listopadu a zahrnuje setkání s papežem Františkem 11. listopadu, návštěvy hrobů apoštolů svatého Petra a Pavla, čtyř papežských bazilik a jednotlivých vatikánských úřadů. Tématem zasedání byla i příprava na synodu o církevním společenství a poslání, která v říjnu začne ve Vatikánu a posléze v katolických diecézích.

Členové ČBK debatovali i o společných ekonomických záležitostech, o papežské návštěvě na Slovensku nebo Národní svatoludmilské pouti chystané na 18. září v obci Tetín na Berounsku. Biskupové také vydali prohlášení o manželství osob stejného pohlaví, ve kterém prohlásili, že smysluplnějším řešením by podle nich bylo označovat tyto svazky jiným pojmem než "manželství".

foto: František Ingr, Člověk a víra

Zdroj: ČTK, cirkev.cz