Evropští biskupové odmítají rezoluci označující potrat za lidské právo

Evropští biskupové odmítají rezoluci označující potrat za lidské právo
18. června 2021 Události Autor: Dominik Číž

Komise katolických biskupů Evropské unie se staví proti evropské rezoluci o reprodukčním zdraví. COMECE podle agentury Kathpress tzv. Matićovu zprávu, kterou bude Evropský parlament projednávat příští středu, pokládá za jednostrannou.

Zařazení interrupcí mezi "základní zdravotní služby" je podle biskupů eticky nepřijatelné, protože žádné mezinárodní právo ani smlouva nestanovuje "lidské právo na potrat" ani odpovídající povinnost států. Biskupové vyjádřili znepokojení také nad tím, že návrh textu zpochybňuje možnost lékařů odmítnout provedení potratu z důvodu výhrady svědomí.

Proti zprávě se nedávno vyslovili i rakouští biskupové. Podle Slovenská biskupská konference (KBS) si církev váží každého úsilí o ochranu počatého života a zdraví matek, zmíněné části zprávy lze ale podle nich vnímat jako nepřijatelné: "(KBS) pokládá za nepřípustné označovat zabití nenarozeného dítětě jako formu zdravotní péče nebo dokonce jako lidské právo. Život člověka musíme chránit i před narozením a dítě není možné svévolně zabít," uvedl mluvčí slovenského episkopátu Martin Kramara.

Zprávu o situaci v oblasti sexuálního a reprodukčního práva vypracoval chorvatský středolevicový politik Predrag Matić v březnu minulého roku. Státy sedmadvacítky v ní vyzývá k ochraně sexuálních práv zejména žen a dívek. Evropský parlament ji bude projednávat a hlasovat ve středu 23. června. Celý text zprávy k dispozici zde.

Zdroj: Kathpress, TKKBS, Evropský parlament

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro flétnu a basso continuo G dur - Andante; Autor: Richter František Xaver; Sóla: Válek Jiří - flétna, Knoblochová Monika - cembalo, Nouzovský Petr - violoncello
02:00Za 5 pět
02:46Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba
05:30Písničky pro sváteční...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony