Vatikán bude pro vstup na své území požadovat covid pas

Vatikán bude pro vstup na své území požadovat covid pas
20. září 2021 Události Autor: Dominik Číž

Vatikán bude od 1. října požadovat po lidech, kteří vstupují na jeho území, digitální zelený certifikát, tzv. covid pas. Nařízení se týká jak zaměstnanců a obyvatel Vatikánu, tak i turistů. Výjimku mají mít pouze návštěvníci bohoslužeb.

Elektronický doklad o očkování, negativním testu nebo protilátkách bude nově vyžadován nejen ve všech institucích Svatého stolce, ale také pro vstup do všech jeho zařízení v Římě a do papežova letního sídla v Castelgandolfu. Nejmenší stát světa se tím přizpůsobuje stávající linii italské vlády.

Nové nařízení nebude platit pouze pro věřící během mše, a i ti po ní musí území státu ihned opustit. Vatikán tak podle agentury Kathpress přejal rozhodnutí italských biskupů, podle kterého se pro účast na bohoslužbách nebude vyžadovat žádné očkování, potvrzení o prodělání nemoci ani testy. Pro svaté přijímání nadále platí požadavek minimální vzdálenosti, nošení roušky a dezinfekce rukou. 

Kontroly bude provádět vatikánské četnictvo, podle ČTK zatím ale není jasné, jak bude certifikáty ověřovat. Na hranici mezi Itálií a Vatikánem na náměstí sv. Petra totiž nejsou žádná stálá kontrolní stanoviště.

Zdroj: Kathpress, ČTK