Odmítněte manipulátory štěstí a využívejte svátost radosti, vyzval mladé papež

Odmítněte manipulátory štěstí a využívejte svátost radosti, vyzval mladé papež
14. září 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Přes 23 tisíc lidí přišlo za papežem Františkem na košický stadion FC Lokomotiva. Doprovodný program, které setkání předcházel, zahrnoval i mši svatou, kterou sloužil pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. 

Společný program uvedla tři svědectví, z nichž ve dvou hrála roli blahoslavená Anna Kolesárová, 16letá dívka zavražděná sovětským vojákem, kterou před třemi lety blahoslavil právě papež František. Dva mladé páry se svěřily, jak jim úcta k této mučednici čistoty pozitivně poznamenala život a vzájemnou lásku.  

"Když sníte o lásce, nevěřte na zvláštní efekty, ale na to, že každý z vás je unikátní a může ze svého vlastního života udělat dar. Ostatní, společnost, chudí na vás čekají. Sněte o kráse, která přesahuje vzhled, make-up i módu. Sněte beze strachu o založení rodiny, o zplození a výchově dětí, o darování života, o sdílení všeho s druhým člověkem, aniž byste se styděli za své slabosti, protože je tu ten, kdo je přijímá a miluje, kdo vás miluje takové, jací jste. A to je láska: milovat druhého takového, jaký je, a to je krásné. Sny, které máme, vypovídají o životě, po kterém toužíme. Velké sny nejsou silné auto, luxusní oblečení nebo atraktivní dovolená. Neposlouchejte ty, kteří vám vyprávějí o snech, a místo toho vám prodávají iluze. Snění je jedna věc, iluze druhá. Ti, kdo prodávají iluze a mluví o snech, jsou manipulátoři štěstí," řekl mimo jiné ke shromáždění a ocenil odpovědi, kterými mladí reagovali na jeho otázky. Také jim doporučil, aby nezapomínali na své kořeny, tj. rodiče a hlavně prarodiče, a nechali se obejmout při svátosti radosti. "Až půjdete příště ke zpovědi, vzpomeňte si: Znovu mě obejme, což už mi udělalo tolik dobře. Nejdu k soudci, aby si se mnou vyřizoval účty, ale k Ježíši, který mě miluje a uzdravuje. Dejme Bohu první místo ve zpovědi. Když je hlavní postavou on, všechno se stává krásným a zpověď je svátostí radosti," povzbuzoval papež. 

Také kardinál Dominik Duka během mše svaté, která předcházela setkání s papežem, přítomné ujistil, že život je darem a človek, pretože je schopný lásky, je schopný Boha. Celou promluvu je možné si přečíst na stránkách Slovenské biskupské konference. 

papez_Frantisek_Duka_Tomko_Kosice_2021_CaV_tomas_feco

foto: Tomáš Feco, Člověk a víra

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony