V brněnské čtvrti Lesná se staví nový kostel

5. září 2017 Události Autor: Mariana Ambrožová

Uprostřed brněnského sídliště Lesná začala stavba nového kostela. O jeho možném vzniku se začalo poprvé mluvit na konci 60. let.

Náklady, které včetně vnitřního vybavení přesáhnout sto milionů korun, pokryjí dary farníků a podporovatelů z celé republiky i ze zahraničí. Stavbě předcházelo několik let příprav. Letos farnost získala veškerá stanoviska, vyjádření a povolení.

Nový chrám bude stejně jako sousední duchovní centrum zasvěcen řeholnici Marii Restitutě Kafkové, brněnské rodačce, kterou popravili nacisté.

„My jsme zvyklí na barokní kostely plné soch a obrazů, které měly lidem bez vzdělání přiblížit nebeský Jeruzalém. Dnes jsou ale lidé spíš zahlcení informacemi, proto bychom si přáli, aby v kostele nebylo mnoho uměleckých děl. Bude spíše působit jednoduchost a prostota,“ podotkl duchovní farnosti pater Pavel Hověz.

Kostel s kruhovým půdorysem a samostatně stojící věží navrhl architekt Marek Štěpán. „Kruh je znamením něčeho božského a znakem plnosti, na rozdíl například od čtverce, který symbolizuje spíše něco pozemského,“ vysvětlil architekt s tím, že u horní hrany kostela bude okno, které bude zrcadlit nebe.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony