Padesátiletý sen se naplnil - kostel na sídlišti Lesná byl požehnán

Padesátiletý sen se naplnil - kostel na sídlišti Lesná byl požehnán
12. září 2020 Události Autor: Filip Breindl

Kostel blahoslavené Marie Restituty Kafkové na brněnském sídlišti Lesná plně slouží svému účelu. Novostavbu dnes požehnal pomocný biskup Pavel Konzbul. Slavnostní mši provázela sbírka na vybavení chrámu. Jeho stavba podle návrhu architekta Marka Štěpána začala před třemi roky.

"Naplnil se více než padesátiletý sen prvních obyvatel Lesné, kteří tu toužili mít místo, kde by se mohli setkávat s Pánem Bohem," prohlásil na úvod slavnosti místní farář Pavel Hověz. Farnost dosud kostel neměla, k bohoslužbám se scházela v Duchovním centru Martina Středy. Náklady na stavbu chrámu přesáhly 100 miliónů korun a místní společenství potřebné peníze řadu let sbíralo. Stále shromažďuje prostředky na vybavení kostela. "Díky vám všem. Na tomto chrámu se podílelo asi 25 tisíc lidí svými dary, příspěvky, pomocí. Nikdo by nespočítal ty tisíce a tisíce hodin práce a také tisíce a tisíce modliteb," konstatoval P. Hověz.

"Domnívám se, že tou nejdůležitější vzpěrou má být místní farní společenství," řekl v kázání biskup Konzbul, když zmínil 71 betonových pilot v základech stavby, což podle něj může vést k úvaze o jednom chybějícím článku k dosažení biblického čísla plnosti. Kruhový objekt s dominantní, 31 metrů vysokou věží se zvonkohrou vyrostl kompletně jako monolitická železobetonová konstrukce. K zajímavým prvkům patří duhová skla pod klenbou.

Novostavba kostela v Lesné je jedním z dějišť probíhajícího multižánrového festivalu Meeting Brno, v jehož rámci se dnes koná pouť po stopách německých obyvatel města vyhnaných po skončení druhé světové války. Zítra se právě v chrámu blahoslavené Marie Restituty uskuteční česko-německá mše svatá. Podle patera Hověze je právě osobnost patronky kostela, rodačky z brněnských Husovic popravené nacisty ve Vídni, příkladem česko-německého soužití v místním prostoru.

NyníKomorní hudba
Skladba: Smyčcový kvartet Es-dur op. 16 č. 2 - Allegro non troppo, Andantino con variazioni, Minuetto; Autor: Vranický Pavel; Soubor: Stamicovo kvarteto
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
04:00Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony