Ústavní soud Slovenska bude řešit zákaz bohoslužeb

Ústavní soud Slovenska bude řešit zákaz bohoslužeb
23. března 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Opatření, které uzavřelo kostely na celém Slovensku, se opět stalo tématem veřejné diskuse. Minulý týden adresovali premiérovi otevřený dopis katoličtí biskupové. Přidal se k nim i politik Ján Figeľ, který se obrátil na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku a zároveň na generální prokuraturu. Tu nyní tento bývalý eurokomisař a předseda KDH oslovil znovu. Opírá se o rozhodnutí vlády prodloužit výjimečný stav o dalších 40 dní. Přidalo se k němu dalších deset předkladatelů, kteří reprezentují různé oblasti společenského života, rozmanitost profesí a vyznání.

Iniciativu přivítali i slovenští biskupové. Praktické znemožnění nejen veřejných slavení, ale také individuálních pastoračních služeb na základě platných předpisů, považují za neadekvátní až neúnosný zásah veřejné moci do náboženského života.

"Opakované žádosti církve o nápravu bohužel státní představitelé neberou v úvahu," řekl předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský. Dodal, že církev už rok vybízí k důslednému zachovávání opatření, klidu a trpělivosti. Avšak stav přetrvávající od Nového roku, který duchovní život v zemi zcela odsunul na vedlejší kolej, vyvolává stále větší nespokojenost. Mnozí nabývají přesvědčení, že stát kvůli vnitřním sporům ztratil ochotu zabývat se duchovními potřebami svých obyvatel, uvádějí biskupové.

zdroj: TKKBS