Sto let dělí Slovensko od vysvěcení prvních vlastních biskupů

Sto let dělí Slovensko od vysvěcení prvních vlastních biskupů
15. února 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Římskokatolická církev na Slovensku si v těchto dnech připomíná sto let od vysvěcení prvních tří biskupů slovenské národnosti. Ti měli po vzniku Československé republiky nahradit dosavadní maďarský episkopát. 13. února 1921 přijali v Nitře biskupské svěcení Ján Vojtaššák pro spišskou, Karol Kmeťko pro nitranskou a Marián Blaha pro banskobystrickou diecézi. Na podzim předchozího roku je jmenoval tehdejší papež Benedikt XV.

V Nitře se proto o víkendu na připomínku uskutečnila slavnostní bohoslužba, kterou jako hlavní celebrant odsloužil místní biskup Viliam Judák. Sto let staré události charakterizoval ve svém kázání takto: „Bylo to v neděli 13. února 1921. Světitelem byl nuncius Clemente Micara, spolusvětiteli pomocný biskup z Prahy Antonín Podlaha a Karel Kašpar, královéhradecký pomocný biskup. Známý hudebník Mikuláš Schneider-Trnavský složil pro tuto příležitost mši Stella matutina, Hvězda ranní.

V tento den bylo v Nitře doslova celé Slovensko. Jen orelské mládeže přišlo 12 tisíc členů. Mezi přítomnými byli i Slováci žijící v zahraničí. Přítomní byli státní představitelé a zástupci kulturních a společenských organizací z celé republiky,“ popsal biskup Judák okolnosti tehdejšího slavnosti ve své promluvě, již na svých vlnách převzalo slovenské Rádio Lumen.

Na průčelí chrámu sv. Ladislava byla při té příležitosti v sobotu odhalena pamětní tabule, kterou doplňují bronzové reliéfy připomínající tuto událost.

NyníPísně
Píseň: Máme máj (1970); Interpret: Špinarová Věra; Album: Špinarová Věra: Zóna lásky
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní magazín
06:45Ranní zíváček

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony