Situace církve v USA: vznik afroamerické farnosti i bourání soch světce

Situace církve v USA: vznik afroamerické farnosti i bourání soch světce
24. června 2020 Události, Křesťan a svět Autor: Dominik Číž

Smrt afroameričana George Floyda v květnu tohoto roku vyvolala nebývalou vlnu protestů po celých Spojených státech. Současné dění v zemi se dotýká i místní katolické církve. Na dva odlišné projevy se podíváme v tomto článku.

Agentura CNA v pondělí informovala, že pittsburský biskup David Zubik vyhověl žádosti pracovní skupiny a rozhodl o vytvoření personální farnosti pro černošské obyvatele diecéze. Tento krok by měl podle něj církvi umožnit lépe reagovat na specifické potřeby Afroameričanů: "Spolu s jejich upřímným nadšením pro katolickou víru jsem slyšel a cítil jejich touhu po naplnění jejich jedinečných duchovních a kulturních potřeb," řekl Zubik agentuře CNA. "Chci zvýšit povědomí o nutnosti kráčet s našimi černými sestrami a bratry, protože nás neustále obohacují a jsou nedílnou součástí pittsburské diecéze i univerzální katolické církve," dodal.

Farnost bude založena v kostele sv. Benedikta Černého, františkánského mnicha narozeného v 16. století africkým otrokům na Sicílii. Narozdíl od většiny katolických farností, které mají geografickou povahu a jejími členy jsou všichni katolíci s trvalým či přechodným bydlištěm na jejich území, personální farnost překrývá více teritoriálních farností a sdružuje katolíky se společným personálním znakem (např. národnostní menšiny).

Jiné je dění na opačné straně Spojených států. V kalifornských městech San Francisco a Los Angeles byly v sobotu strženy dvě sochy sv. Junipera Serry. Aktivisté pomníky zbořili, protože se podle nich františkánský misionář z 18. století podílel na ničení indiánského života v zemi. Kalifornští biskupové to pokládají za projev neznalosti historie a poukazují na to, že světec bránil původní obyvatele před španělskými dobyvateli: "Historickou pravdou je, že Serra opakovaně naléhal na španělské úřady, aby lépe zacházely s domorodými americkými komunitami". Sv. Junipera Serru kanonizoval papež František při své návštěvě Spojených států v roce 2015.

Zdroj: Catholic News Agency

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony