Účastníci pouti smíření jdou z Pohořelic do Brna

Účastníci pouti smíření jdou z Pohořelic do Brna
2. června 2018 Události Autor: Filip Breindl

Z Pohořelic na Mendlovo náměstí v Brně, opačným směrem, než vedl pochod Němců vyhnaných z města v květnu 1945, se vydalo asi 250 účastníků česko-německé pouti smíření. Program zahájili pietou u kříže připomínajícího lidi, kteří během odsunu zemřeli vyčerpáním, v důsledku nemocí nebo je zabili členové doprovázejících polovojenských jednotek či sovětské armády.

Akce na památku obětí poválečné zvůle je znovu součástí festivalu Meeting Brno, v jehož rámci se zítra uskuteční také shromáždění na místě nacistického popraviště v Kounicových kolejích a česko-německá mše v kostele svatého Jakuba. "Letošní pouť smíření je už dvanáctou připomínkou divokého vyhnání německojazyčných Brňanů. Opět se jde po 32 kilometrů dlouhé trase historického pochodu smrti z Brna do Pohořelic, přičemž poslední čtyři roky chodíme opačným směrem v symbolice návratu a smíření," popsal organizátor pouti Jaroslav Ostrčilík.

Zájemci se mohou k pochodu libovolně přidat cestou. Pořadatelé přichystali i dopravu autobusy, které v pravidelných intervalech dojíždějí do Ledce, Rajhradu či Modřic, aby zhruba navazovaly na pochod. Na stanovištích jsou pro účastníky pochodu připraveny stánky s vodou. Při zakončení Pouti smíření na Mendlově náměstí promluví brněnský primátor Petr Vokřál a předák sudetských Němců Bernd Posselt. Kromě projevů je na programu zapálení svíček za oběti poválečného násilí, koncert kapely Urband a prezentace krajanských sdružení.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony