Stovky lidí se vydaly na Pouť smíření z Pohořelic do Brna

Stovky lidí se vydaly na pouť smíření z Pohořelivc
20. května 2017 Události Autor: Filip Breindl

Požehnání od tří duchovních - dvou katolických kněží a evangelické farářky - dostali na cestu účastníci Pouti smíření, kteří si u pietního místa u Pohořelic připomněli násilnou smrt tisíců Němců vyhnaných z Brna. "Od samého začátku je smyslem těchto akcí připomenout tehdejší události, vrátit je na mentální mapu Brňanů, protože byly zapomenuté nebo potlačené desítky let, a to se rozhodně podařilo," bilancuje jeden z organizátorů Jaroslav Ostrčilík, který v roce 2006 tradici květnového pochodu založil.

Od předloňského roku se směr obrátil - účastníci teď jdou z Pohořelic do Brna, tedy opačným směrem než tisíce německých obyvatel Brna. "Je to v symbolice smíření, kdy chceme nejen podat ruku těm vyhnaným, ale - a to možná v první řadě - se sami smířit s tím, co se tehdy stalo, připomenout si to a nějakým způsobem to ne uzavřít, ale vypořádat se s tím," poznamenal k tomu Ostrčilík. Pouť je také letos součástí květnového festivalu Meeting Brno"Pamětníci a přímí účastníci už po více než 70 letech vymírají, ale je dobře, že se tu shromáždilo tolik mladých lidí z České republiky i Německa, toto shromáždění má silnou symbolickou hodnotu," ocenil Rudolf Landrock, předseda sdružení Němců vyhnaných z Brna (BRUNA). Na pochod se stejně jako někteří další účastníci vydal s písmenem N přišpendleným na oblečení podle skutečného označování německých obyvatel po skončení války. "V tom je právě ta naděje, že jsme tu společně a hledáme po všech těch událostech nový způsob, jak být spolu. Je to dobrý odrazový můstek," konstatoval P. Anton Otte, dlouholetý vedoucí pražské pobočky česko-německé křesťanské organizace Ackermann-Gemeinde, který do svých 21 let vyrůstal v Československu, pak se vystěhoval do NSR, kde se stal knězem.

"Jsem vděčná za to, že lidé, kteří každý rok přicházejí, jsou ochotni se zúčastnit také úvodního modlitebního ztišení," uvedla Alexandra Jakobea, farářka Českobratrské církve evangelické z Brna, která se podílela na krátké modlitbě, po níž účastníci shromáždění setrvali v tichu a pak se každý ve svém jazyce pomodlil Otče náš. "Pouť je vysoce duchovní věc a proto sem modlitba patří. Zde je navíc tématem odpuštění, které je výsostně křesťanským tématem. Pro lidi mimo duchovní, náboženský kontext je odpuštění těžko uchopitelným pojmem, nevědí, co to je, nebo si myslí, že odpuštění je souhlas se zlem. Chceme tady svědčit o tom, co je skutečným obsahem odpuštění, jak nám ho předal Kristus," řekl katolický kněz Jan Hanák. "Myslím, že to máme v popisu práce, smíření je naše téma. Kristus přišel na svět, aby smířil člověka s Bohem a člověka s člověka. Je tedy naše občanská i křesťanská povinnost snažit se o to, aby budoucnost vedla k smíření a směřovala do Božího království," podotkl P. Otte, který bude spolu s brněnským děkanem P. Václavem Sloukem sloužit v kostele svatého Jakuba nedělní mši svatou za smíření (od 11 hodin).

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony