Tříkrálová sbírka hledá dobrovolníky

Tříkrálová sbírka hledá dobrovolníky
5. prosince 2022 Události Autor: Nikola Samcová

Charita hledá dobrovolníky na Tříkrálovou sbírku, která se v českých městech a vesnicích uskuteční v období 1. – 14. ledna příštího roku. Zájemci se mohou přihlásit jako koledníci, nebo také jako koordinátoři sbírek v jednotlivých obcích. Více k tomu Proglasu řekla hlavní koordinátorka sbírky Gabriela Víšová.

„Předpokládáme, že koledovat půjdou i ti koledníci, kteří chodili v předchozích letech. Většinou se ten počet pohybuje kolem 70 tisíc. Jsme ale rádi za každého, kdo se přihlásí a třeba i v místě, kde se prozatím Tříkrálová sbírka nekoleduje,“ sdělila Víšová. Dobrovolníci se mohou ozvat celorepublikové koordinátorce na e-mail gabriela.visova@charita.cz, nebo koordinátorům z jednotlivých diecézí, jejichž e-mailovou adresu naleznou na webu sbírky. Koordninátoři je dále nasměrují a propojí s konkrétní charitou, pro kterou by koledovali. „Stejným způsobem se mohou zapojit i místní koordinátoři v obcích, kde se zatím Tříkrálová sbírka nekoleduje. Pokud by chtěli, aby tam tato tradiční záležitost probíhala, a vzali by si na bedra koledování právě u nich, mohou se ozvat také koordinátorům, kteří je propojí s konkrétní charitou,“ vysvětlila hlavní koordinátorka Víšová. Charita zájemcům následně poskytne veškerý materiál a informace a zapojí je do koledování. Požadavky na takovou práci nejsou podle Víšové složité: „Měl by to být bezúhonný člověk a měl by na to mít čas a kapacitu. Takový člověk zná místní komunitu a lidi, má kontakty například na některé kroužky, dobrovolné hasiče, skauty apod. Hlavně do toho musí mít chuť.“

Dobrovolníci by se měli přihlásit ideálně do Vánoc. Nezáleží na věku ani místě bydliště, důležité je nadšení a chuť pomáhat. Na webových stránkách motivuje dobrovolníky několik klipů a textů. Koledníci nachodí v chladném počasí několik kilometrů, musí sebrat odvahu na oslovení lidí a předávat radost, potěšit, vzájemně se obdarovat. Odměnou má být hřejivý pocit z dobrých skutků a inspirace ostatních.

Tříkrálová sbírka se koná dvacet let. Příspěvky na charitní služby pomáhají starým a nemocným lidem, dětem z chudých rodin či lidem na ulici. Přispět lze kromě fyzické sbírky také přes SMS nebo online na webu. Veškeré informace jsou k dočtení právě tam.

NyníOdpolední proud
Píseň: Svou chvíli (2022); Interpret: Foukalová Markéta - zpěv, Brunner Martin - klavír; Album: Foukalová Markéta/Brunner Martin: Svou chvíli
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Odpolední proud
16:00Slyšte, lidé!
17:00Hlavní zpravodajská...
17:10Barvínek
17:55Myšlenka na den